Kupujemy pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka
Pierwsze buty dla dziecka chronią stopy maluszka przed zimnem, przemoczeniem i urazami. Poza tym mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój i budowę nóg. W jaki sposób dobrać odpowiednie buty dla dziecka?
/ 17.02.2012 09:27
Pierwsze buty dla dziecka

Kupno pierwszych butów  to dla maluszka ogromny skok  w dorosłość. Pamiętaj jednak, by nie spieszyć się z  takim zakupem. Pozwalaj swojemu dziecku biegać po domu na bosaka. Dzięki takiemu treningowi, maluszkowi będzie łatwiej wyczuć podłoże, a także ćwiczyć zmysł równowagi. Jeśli już smyk opanował chodzenie i wyrywa się do samodzielnego dreptania na spacerach, dopiero wtedy pomyśl o zakupie pierwszych bucików.

Na co powinnaś zwrócić uwagę kupując buciki dla dziecka?

Materiał

Sięgając po buciki z półki, zwróć uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Najlepszym materiałem „oddychającym” nie odparzającym  jest skóra. Niestety takie buty mają jedną dużą wadę - są  drogie. Postaraj się zrezygnować z bucików wykonanych z tańszej skóry – jest ciężka, twarda i bardzo niewygodna. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup butów wykonanych z gore-tex’u. Jest to materiał przypominający ażurową tkaninę. Nie przepuszcza powietrza i jest wodoszczelny.

Polecamy: Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Do sklepu powinnaś wybrać się z dzieckiem. Dzięki temu od razu będziesz mogła przymierzyć buciki maluszkowi i stwierdzić czy dobrze leżą. Przyjrzyj się czy but pasuje do stopy, czy  jej nie gniecie i nie ogranicza ruchów. Pamiętaj, że istnieją „miejsca strategiczne”, które pomogą idealnie dopasować buciki:

  • szerokość – stopa dziecka nie powinna przemieszczać się w bucie na boki,

  • długość – choć nóżka dziecka rośnie bardzo szybko, to nie kupuj bucików na wyrost. Maluchowi będzie niewygodnie w nich chodzić. Najlepiej, by wkładka była o 0,5-1 cm dłuższa od stopy,

  • podeszwa – nie kupuj bucików z grubą podeszwą – dziecku będzie trudniej wyczuć podłoże. Najlepsza podeszwa to taka, która jest sprężysta, giętka i zgina się w jednej trzeciej długości od czubka buta,

  • zapiętek – tak jak podeszwa, zapiętek musi być giętki i elastyczny. Jeśli kupujesz buciki sięgające powyżej kostki ( najlepiej 2-3 palce powyżej kostki – dłuższe będą nie wygodne dla dziecka), to  pamiętaj, by cholewki nie były zbyt sztywne,

  • noski – koniecznie muszą być szerokie, by maluszek mógł z łatwością poruszać paluszkami,

  • wiązanie – pamiętaj, że but musi dobrze trzymać stopę w śródstopiu, ale nie może ograniczać jej ruchów. Wybierając buty dziecięce mamy na ogół do wyboru zapinane na rzepy lub wiązane na sznurówki. To właśnie te drugie pozwalają na dokładniejsze dopasowanie butów do stópki malucha.

Na koniec, czas na test

Jeśli już wybrałaś odpowiedni model i rozmiar bucików przyszedł czas na ich pierwsze testowanie. Załóż buty swojemu dziecku i zajmij szkraba zabawą, która będzie wymagała od niego nieco chodzenia, klękania i przykucania. Jeżeli smyk porusza się naturalnie, swobodnie i chętnie, to już wiadomo, że buty zdały test celująco!

Czas ruszać na spacer!

Zobacz także: Dziecięce wady postawy - jak im zapobiegać?

Redakcja poleca

REKLAMA