Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 16
Rozwój fizyczny dziecka
Dziecko potrafi już chodzić – może nie robi tego bardzo pewnie, ale większość czasu spędza w pozycji pionowej. Zauważ, że teraz chętnie popycha lub ciągnie różne zabawki za sobą.
Większość maluszków w tym wieku chodzi, ale pamiętaj, że nie jest to regułą. Rozwój fizyczny i motoryczny jest kwestią indywidualną każdego dziecka. Maluch powinien zacząć stawiać swoje pierwsze, samodzielne kroki do 18 miesiąca życia.
Wiele dzieci lubi chodzić jedynie wokół siedzącego rodzica, odmawiając przy tym spacerowania za rękę i stanowczo domagając się noszenia na rękach. Często wynika to z faktu, że maluch chce mieć cały czas kontakt z rodzicem, a poza tym noszenie na rękach daje dziecku lepszy widok na świat!
Jeśli maluch chętnie chodzi samodzielnie to prawdopodobnie coraz częściej próbuje nowych sposobów przemieszczania się (na przykład kucania, chodzenia na palcach).
Maluch jest bardzo ciekawy świata. Jeśli coś nie jest w zasięgu jego wzroku, jest zdolny do wspinania się, by tylko zobaczyć pożądany obiekt. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie zostawiać gorących płynów w zasięgu wzroku dziecka, a także na śliskich obrusach, które z łatwością maluch może ściągnąć. Warto także tłumaczyć dziecku, że gdy lampka w piekarniku się pali to trzeba go ominąć, gdy z kubeczka unosi się para to znaczy, że naczynie jest gorące.
Dziecko radzi sobie coraz lepiej z manipulowaniem przedmiotami trzymanymi w małych dłoniach. Jeśli chcesz wspomagać tą umiejętność zachęć maluszka do rysowania kredkami. Ciekawą zabawą będzie również budowanie konstrukcji z drewnianych klocków czy też miska wypełniona wodą wraz z sitkiem i kilkoma plastikowymi naczyniami. Maluch z zachwytem i ciekawością będzie przelewał, dolewał i rozlewał wodę. Pamiętaj jednak, że zabawa w wodzie musi odbywać się zawsze pod okiem dorosłej osoby.
Polecamy na Babyonline.pl: Kalendarz rozwoju dziecka miesiąc po miesiącu
Maluch próbuje także bawić się piłką – kopie ją, a następnie podąża za nią. Gorzej jest z rzucaniem – zdarza mu się upuścić coś lub skierować lot nie w tę stronę… Przygotuj się więc na sporo zniszczeń!
Nie wydawaj majątku na kosztowne zabawki. Pamiętaj, że najlepsze zabawki to te najprostsze (bączki, piłeczki, klocki czy sortery, w których trzeba dopasować i rozpoznać kształt klocka, by wrzucić go przez otwór do pojemnika).
Dziecko potrafi także jeść – może nie robi tego dokładnie, ale teraz poprzednia nauka powinna zacząć przynosić efekty – coraz więcej jedzenia trafia do buzi. Nie przejmuj się zmniejszonym apetytem malucha – jedzenie zeszło na drugi plan w porównaniu do zabawy w odkrywcę. Przecież dziecko jest ciekawe wszystkiego!
Polecamy: Kupujemy pierwsze sztućce i naczynia dla dziecka - galeria
Mowa dziecka rozwija się cały czas. Maluch rozumie już twoje polecenia i zazwyczaj je wykonuje. Czasem zdarzają mu się okresy buntu – ciągle próbuje sprawdzić, na jak wiele mu pozwolisz. Może także pokazywać ci, gdzie ukrył lub położył pewne rzeczy – to dobry czas na zabawę w chowanego!
Rozmawiając z dzieckiem mów do niego jak do dorosłego, bez zdziecinnienia, zniekształcania i zmiękczania słów. Dziecko i tak doskonale cię zrozumie jeśli zwrócisz się do niego normalnie.
Gdy rozmawiasz z dzieckiem opowiadaj mu w prosty sposób o świecie. Daj także czas na reakcję i odpowiedź. Jeśli maluch zniekształca jakiś wyraz nie poprawiaj go za każdym razem, bo tylko go zniechęcisz do jego wypowiadania.
W szesnastym miesiącu życia dziecka możesz zauważyć u niego pierwsze objawy poczucia humoru. Być może już nie raz maluch zaskoczył cię celnym i zabawnym komentarzem.
Jeśli chcesz rozszerzyć zasób słów dziecka, postaraj się codziennie czytać małemu szkrabowi. Kolorowe ilustracje i ciekawe opowiadania z pewnością zainteresują malucha. Dodatkowo czas spędzony wspólnie nad lekturą zbliży was do siebie jeszcze bardziej.
Polecamy: Sposób na kąpiel bez płaczu
Rozwój psychiczny dziecka
Jeśli nie nauczyłaś dziecka do tej pory samodzielnego zasypiania – teraz może być bardzo ciężko. Malec potrafi bardzo długo histeryzować, ale próbuj i bądź cierpliwą– z czasem na pewno ci się uda.
Dziecko będzie teraz bardzo przestrzegało porządku dnia – wszystko, czego go nauczyłaś – sposoby jedzenia, spania – będzie wykonywał niczym mały żołnierz. Jeśli będziesz chciała coś zmienić - przygotuj się na histerię.
Maluch jest ciągle bardzo rozproszony – interesuje się wszystkim, cały czas zmienia obiekty swojej uwagi. Nie będzie w stanie poświęcić więcej czasu jednej czynności, nawet, jeśli nie będzie ciebie w pobliżu.
Zauważysz , że maluch ma ulubioną zabawkę – to z nią będzie chciał spać! Budzi się w nim współodczuwanie – zacznie przelewać swoje uczucia na ulubioną rzecz.
Samodzielność malucha znacznie się zwiększa w szesnastym miesiącu życia. Potrafi wyraźnie okazać swoje niezadowolenie gestem lub słowami.
Polecamy: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania?
Wskazówki dla rodziców:
- Sprawdź, czy maluch nie wyrósł ze swoich pierwszych bucików, czy nóżki nie są obtarte, czy może chodzić swobodnie.
-
Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dziecka samego w domu – nawet na chwilę!
-
Pozwól dziecku na popołudniową drzemkę. Zmęczony odkrywaniem świata maluch z pewnością z chęcią zaśnie.
Jeśli jesteś ciekawa, co czeka na was w kolejnym miesiącu sprawdź kalendarz rozwoju dziecka na kolejne miesiące!
Zobacz także: Kalendarz rozwoju dziecka - miesiąc 17