POLECAMY

8 rad jak dobrze zamocować fotelik i prawidłowo przypiąć dziecko

Sprawdź czy wiesz, jak prawidłowo zamocować fotelik samochodowy i bezpiecznie przypiąć w nim dziecko!
8 rad jak dobrze zamocować fotelik i prawidłowo przypiąć dziecko fot. Fotolia

Fotelik samochodowy dla dziecka to konieczność. W razie wypadku niezabezpieczone dziecko nie ma praktycznie żadnych szans, by uniknąć urazu. Podpowiadamy, jak prawidłowo go zamocować.


8 rad, jako zamocować fotelik samochodowy dla dziecka


Mocowanie fotelika

  • Zanim kupisz fotelik samochodowy, przymierz go do swojego samochodu i upewnij się, że pasuje.
  • Przeczytaj instrukcję i zastosuj się do niej – fotelik będzie stabilny przy gwałtownym hamowaniu i nie zmieni swojego położenia. 

  • Z reguły montuje się go pasami bezpieczeństwa, w które fabrycznie wyposażony jest samochód, ale niektóre modele mają między oparciem, a siedziskiem kanapy specjalny system tzw. Isofix, w który wpina się metalowe zaczepy fotelika. To nie tylko wygodna i szybka metoda montażu, ale też bezpieczna. Fotelik jest zamontowany stabilnie i nie przesuwa się podczas jazdy.


  • Sprawdź czy pasy nie są skręcone lub o coś nie zahaczają. Gdy już zamontujesz fotelik gwałtownie nim szarpnij, w ten sposób przekonasz się czy rzeczywiście solidnie go umocowałaś.
Przypinanie dziecka


  • Pamiętaj, że między brzuszkiem dziecka, a pasami powinna zmieścić się twoja dłoń (włożona płasko). Zbyt ciasno przypięte pasy mogą uciskać malucha. Będzie się wiercił, zbytni luz grozi zaś tym, że przy ewentualnym zderzeniu, główka dziecka wychyli się do przodu, co grozi uszkodzeniem kręgów szyjnych. 

  • Kręgosłup dziecka musi przylegać do oparcia. Starsze dzieci, które siedzą na podstawkach, powinny mieć pas przeciągnięty przez ramię. W żadnym wypadku nie może się on znajdować na wysokości szyi lub pod pachą dziecka, bo w chwili wypadku, dziecko silnie uderzy głową o kolana.

  • Gondolę dla niemowlaka montuj na tylnym siedzeniu. Możesz to zrobić także na przednim, pod warunkiem, że nie masz poduszki powietrznej. Jej otwarcie mogłoby być niebezpieczne dla dziecka. Zawsze umieszczaj gondolę tyłem do kierunku jazdy – w razie wypadku niemowlę dodatkowo ochroni konstrukcja fotelika.

  • Starsze dzieci sadzaj na tylnym środkowym siedzeniu, o ile są tam pasy, którymi można przypiąć fotelik. Gdy ich nie ma – posadź dziecko na tylnym siedzeniu po stronie pasażera, przypnij pasami – wtedy kierowca będzie mógł zerkać na dziecko.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)