Rozpoznanie temperamentu nawet u małego dziecka jest możliwe!

Jaki temperament ma Twoje dziecko?

Zastanawiasz się, czy u małego dziecka można rozpoznać temperament? Od razu Ci powiemy - można! Sprawdź zatem, jak rozpoznać charakter dziecka i przekonaj się, jak temperament wpływa na jego zachowanie.
/ 05.10.2011 00:19
Rozpoznanie temperamentu nawet u małego dziecka jest możliwe!

Na początek musisz wiedzieć, że zachowanie dziecka, nawet bardzo małego, już wskazuje na jego charakter. Nawet budowa ciała dziecka może Ci powiedzieć, jaki ma ono temperament!

Jakie zatem wyróżniamy typy charakteru według psychologów?

Endomorficy

Najprościej mówiąc endomorficy to słodkie dusze towarzystwa! Dzieci o takim temperamencie charakteryzuje nieco pulchna budowa ciała. Mają one skłonności do tycia, ponieważ cechuje ich powolna przemiana materii. Bardzo ważne, że dzieci będące endomorfikami nie mają zahamowań w okazywaniu uczuć, wprost pałają chęcią do nawiązywania nowych znajomości, uwielbiają się przytulać i lgną nawet do obcych osób.

Niestety, choć dzieci o temperamencie endomorficznym są zazwyczaj delikatne i spokojne, bardzo łatwo je zranić. Nawet niechęć mamy na długie przytulanie może być dla nich ciosem!

Dzieci o tym typie temperamentu bardzo lubią spać - a ich sen jest głęboki. Nie należą zatem do rannych ptaszków!

Mezomorficy

Mezomorficy są pełni energii! Uwielbiają zabawę, ruch, wszędzie jest ich pełno. Niestety wadą dzieci o tym temperamencie jest ich pewność siebie i chęć dominacji. Nie lubią, gdy ktoś im się sprzeciwia. Wywołuje to u nich złość, często nawet zachowania agresywne.

Budowa ciała dzieci o tym charakterze jest mocna - mają bardzo dobrze rozwinięte mięśnie przez wzgląd na ich ruchliwość. Często też zdarza im się skaleczyć w ferworze poszukiwania nowych wrażeń.

Co dla rodzica może być problemem, to to, że mezomorficy nie przepadają za snem... Najchętniej śpią krótko i bardzo wcześnie wstają!

Ektomorficy

Charakteryzuje je bardzo szybka przemiana materii, mają szczupłą sylwetkę i są... ciągle głodne! Na szczęście mogą jeść swobodnie - nie mają skłonności do tycia.

Dzieci o tym temperamencie nie przepadają za sportem, wysiłkiem fizycznym w żadnej postaci. Za to bardzo dobrze i szybko się uczą! Charakteryzuje je świetna pamięć.

Ektomorficy są skryci i wrażliwi - łatwo ich zranić, a gdy do tego dojdzie wycofują się i zamykają w sobie. Nie jest to typ dzieci lubiących okazywanie uczuć.

Zobacz też: Kreatywna zabawa dla dziecka

Inny podział charakterów dzieci według psychologów

Dziecko nieśmiałe

Dzieci nieśmiałe unikają konfrontacji z ludźmi, nawet rówieśnikami. Na ogół starają trzymać się z dala od sytuacji konfliktowych, często chowają się pod skrzydła rodziców. Takie dzieci trzeba jak najczęściej chwalić i dodawać im pewności siebie. Warto wyznaczać mu pewne zadania polegające na oswajaniu z ludźmi lub sytuacjami stresowymi.

Dzieci nieśmiałe bardzo przeżywają rozłąkę z rodzicem - stąd mogą wynikać problemy, płacz dziecka, kiedy ma iść do przedszkola. Łatwo także podporządkowują się i wykonują polecenia innych dzieci. Na ogół nie mają problemów przy współpracy z innymi, ale rzadko wyrażają swoje zdanie.

Dziecko energiczne

Dzieci energiczne cechuje pewność siebie, energia, nieco zadziorny charakter. Dążą do dominacji, szukają nowych wyzwań. Uwielbiają realizować się w sporcie - często wygrywają rywalizacje z rówieśnikami.

Energiczne maluchy nie mają problemów z nawiązywaniem kontaktów, zdarza im się także być agresywnymi wobec osób, które nie chcą się podporządkowywać. Dzieciom o tym typie charakteru należy pomagać w wyciszeniu i zrelaksowaniu się!

Bardzo ważne, aby wyrobić w nich wrażliwość na innych!

Dziecko o charakterze zrównoważonym

Są to dzieci łagodne, delikatne, na ogół powściągliwe. Nie mają problemu z wyrażaniem swojego zdania, swoich potrzeb. Nie są agresywne wobec innych, nie starają się dominować. Reagują na ogół emocjonalnie, ale są w stanie zapanować nad sobą. W rozmowie cechuje je delikatność - potrafią i mówić, i słuchać rozmówcy!

Zobacz też: Jak nauczyć dziecko mówić "tak"?