Prawidłowa postawa
Najpierw musisz wiedzieć czym jest prawidłowa postawa. Zatem prawidłowa postawa charakteryzuje się ustawieniem głowy wprost nad biodrami, stopami i klatką piersiową, klatką piersiową wysklepioną ku przodowi, płaskim lub lekko wygiętym brzuchem, łagodnie wygiętymi plecami oraz wysklepionymi stopami.
Z pewnością o wiele łatwiej jest rozpoznać wady postawy u starszych dzieci. Ale u takiego malucha? Proste plecki, zgrabne nóżki, elegancki chód - to marzenia każdej mamy. Ale jak to wgląda w praktyce? Czy mamy wpływ na postawę dziecka? Tak! Mamy!
Gdy dziecko zaczyna chodzić - na co zwrócić uwagę, by nie nabawiło się wad postawy?
Pierwsze kroki Twojego dziecka z pewnością nie są eleganckie. Dziecko wykonuje wiele niepotrzebnych ruchów, wydaje się być niezgrabne - pochyla główkę do przodu i szeroko rozchyla ręce, dla zachowania równowagi. Nóżki podnosi bardzo wysoko, a także upadki nie są mu obce.
Polecamy: Jak uczyć dziecko odpowiedniego zachowania?
Pamiętaj jednak, że bez względu na wiek, w którym malec zaczyna chodzić - dziecko musi być na to gotowe i wykazywać się inicjatywą. Nie możesz na siłę zachęcać go do chodzenia, nawet, jeśli uważasz, że raczkuje zbyt długo.
Eksperci uważają, że raczkowanie powinno trwać 2 - 3 miesiące. Jest to etap przygotowujący do chodzenia - wzmacnia mięśnie dziecka, poprawia jego koordynację ruchową.
Jeśli jednak dziecko raczkuje dłużej, nie zachęcaj go na siłę do chodzenia! Takie podnoszenie dziecka za rączki i chodzenie z nim powoduje wady postawy!
Najczęstszą wadą postawy wynikającą ze zbyt szybkiego zachęcania malucha do chodzenia są skrzywienia kręgosłupa, a także nóżek - szpotawość kolan, czasem ich skrzywieniem w literę Y - czyli koślawość.
Wiek dziecka a chodzenie - czy ma to wpływ na wady postawy?
Wiek dziecka, w którym zaczyna chodzić nie ma wpływu na wady postawy. Na ogół dzieci stawiają swoje pierwsze kroki między 12 a 15 miesiącem życia. Są jednak dzieci, które wykazują chęć chodzenia nawet w okolicach 10 - 11 miesiąca.
Zbyt wczesne chodzenie, o ile maluch jest na to gotowy, nie ma wpływu na wady postawy.
Gdy dziecko siedzi - na co zwrócić uwagę, by nie nabawiło się wad postawy?
Jeśli Twoje dziecko nie siedzi samodzielnie nie możesz go do tego zmuszać! Najwyraźniej jego mięśnie nie są na tyle mocne, aby utrzymać malca w pozycji pionowej.
Takie sadzanie na siłę powoduje boczne skrzywienia kręgosłupa!
Jak dziecko śpi - czy ma to wpływ na wady postawy?
Najzdrowszą pozycją do snu jest pozycja na wznak. Jednak, choćbyś nawet bardzo chciała, nie upilnujesz malca. Dlatego zadbaj o inne warunki!
Po pierwsze materac, na którym dziecko śpi, musi być równy i twardy. Po drugie poduszka nie może być zbyt gruba - idealnie, gdy wypełnia przestrzeń między barkiem a uchem dziecka. Nie może być też zbyt miękka!
Pamiętaj, że dziecko, które śpi na brzuszku w ogóle nie potrzebuje poduszki!
Polecamy: Co musisz wiedzieć o śnie swojego dziecka?
Co jeszcze wpływa na wady postawy?
Często przyczyną wad postawy jest nadwaga dziecka. Dlatego ważne, aby nasze dziecko nie jadło niezdrowych rzeczy. Warto podawać mu zdrowe przekąski i przegryzki, pełnowartościowe posiłki.
Na wady postawy wpływa także niedobór witaminy D. Warto więc wypytać lekarza, czy nasze dziecko ma jej odpowiednią ilość - tutaj pomocne będą badania, a także dieta!
Jakie wyróżniamy wady postawy?
Wady postawy dzielą się na wrodzone oraz nabyte. Do najczęstszych wad wrodzonych zaliczamy: wady kręgosłupa i klatki piersiowej, wady mięśni (atonia lub zanik mięśni) oraz wady stóp i kończyn dolnych.
Z kolei nabyte wady postawy w dużej mierze zależą od trybu życia oraz przebytych chorób. U starszych dzieci na wadę postawy może wpłynąć noszenie złego obuwia, zbyt ciężkich i niedopasowanych plecaków, spędzanie dużej ilości czasu w pozycji siedzącej, zbyt mała ilość ruchu.
Dlatego, nawet jeśli Twoje dziecko rozwija się prawidłowo, pamiętaj o tych czynnikach, aby wada postawy nie rozwinęła się w wieku późniejszym!