Mama i dziecko na basenie fot. fot. Fotolia

Czy można pójść z niemowlakiem na basen?

Coraz więcej rodziców decyduje się zabrać swojego niemowlaka na basen. I bardzo dobrze! Zabawa w wodzie pobudza u maluchów rozwój psychiczny i fizyczny. Dlatego też nie zwlekaj z wizytą na pływalni. Przeczytaj jak przygotować swojego niemowlaka na zabawę w wodzie. Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta na basenie z niemowlakiem?
/ 11.01.2013 22:40
Mama i dziecko na basenie fot. fot. Fotolia

Kiedy wybrać się z niemowlakiem na basen?

Pierwsza wizyta na basenie powinna mieć miejsce ok. 6. miesiąca życia dziecka.

Sprawdź basen

Zanim zabierzesz dziecko na basen, wybierz się tam samotnie lub z partnerem. Obejrzyj dokładnie szatnie czy jest czysto, czy okna są szczelne, czy nie ma przeciągów? Czy są udogodnienia dla rodziców w postaci przewijaków, wygodnych ławek?

Będąc już na samej hali, w której znajduje się basen, zwróć uwagę czy jest ciepło, a zejście do wody jest wygodne i bezpieczne.

Dowiedz się także ile wynosi temperatura wody (dla niemowlaka powinna sięgać 32-34 stopni C) i w jaki sposób jest uzdatniana.  Najlepiej jeśli woda jest ozonowana, a także chlorowana.

Polecamy: Basen dla kobiet w ciąży

Pierwsze zajęcia na basenie

Jeżeli to twoje pierwsze zajęcia z maluchem na basenie, to zdecyduj się na zajęcia przeznaczone dla rodziców z niemowlętami. Instruktor fachowo pokieruje cię i nauczy w jaki sposób bezpiecznie i wygodnie trzymać dziecko. Dodatkowo towarzystwo innych małych szkrabów będzie atrakcją dla twojego dziecka.

Gdy już poczujesz się pewnie z dzieckiem na basenie, odwiedzaj pływalnie w godzinach gdy jest na niej spokojniej. To zapewni bezpieczeństwo i lepszą zabawę twojemu maleństwu.

Będąc na basenie z niemowlakiem

Przed wizytą na basenie z dzieckiem należy zapakować torbę z potrzebnymi rzeczami. Co się przyda na pływalni? Dwa ręczniki, kosmetyki do mycia ciała, krem do natłuszczenia delikatnej skóry dziecka, pieluszki do pływania.

Pamiętaj, że pierwszy kontakt z wodą musi być ostrożny i delikatny. Powoli zanurzaj dziecko - pod żadnym pozorem nie rób tego gwałtownie. Maluch musi poczuć się dobrze i swobodnie w wodzie, a co najważniejsze musi dobrze się bawić!

Będąc z dzieckiem w wodzie, postaraj się aby maluch był cały czas zamoczony po ramiona. Dzięki temu będziesz miała pewność, że dziecko nie zmarznie.

Pierwsze  zabawy w wodzie nie powinny przekraczać 15 – 20 minut.

Polecamy: Pierwsza lekcja pływania

Po wyjściu z wody

Gdy wyjdziecie z wody, jak najszybciej otul dziecko ręcznikiem, aby nie zmarzło. Delikatnym płynem do mycia lub mydełkiem umyj dokładnie pod prysznicem skórę dziecka. Następnie dokładnie ją wysusz ręcznikiem.  Nie zapomnij o wytarciu uszu. Warto także nasmarować skórę dziecka kremem lub oliwką dla dzieci, gdyż woda z basenu bardzo wysusza skórę. Nie zakładaj dziecku od razu wielu warstw ubrania, ponieważ w szatni basenowej i w jej okolicach jest bardzo ciepło. Pamiętaj także, aby nie spieszyć się z wyjściem z budynku pływalni. Dzięki temu twój mały skarb będzie mógł ochłonąć i dobrze wyschnąć po zabawach w wodzie.

Zobacz także: Jak przygotować dziecko do kursu pływania?