Mama i dziecko fot. Materiały prasowe Bebiko

Jak skutecznie pozbyć się kolki u dziecka?

Twoje dziecko po urodzeniu stopniowo przystosowuje się do nowego otoczenia i zdarza się, że jego brzuszek zmaga się z uczuciem dyskomfortu. Jedną z najczęstszych dolegliwości dzieci w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia jest kolka niemowlęca. Jak rozpoznać kolkę, jak skutecznie się jej pozbyć i czy można jej zapobiec? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Mama i dziecko fot. Materiały prasowe Bebiko

Gdy twojemu dziecku dokucza kolka, zachowaj spokój. Maluszek jest zdrowy, a dolegliwości brzuszka mają charakter przejściowy. Kolki mogą pojawiać się już w pierwszych tygodniach życia noworodka. Dolegliwości ustępują przeważnie około 3-5 miesiąca życia.

Po czym rozpoznać, że to jest kolka?

Kolka niemowlęca objawia się płaczem i rozdrażnieniem dziecka, które występują mimo zaspokojenia wszystkich jego potrzeb. Charakterystyczny jest jednakowy charakter płaczu oraz podobna pora występowania dolegliwości (najczęściej godziny popołudniowe i wieczór). Nie bez powodu w Chinach okres, w którym u nowo narodzonego dziecka występują ataki kolki, nazywany jest „100 dniami płaczu”. Często tym objawom towarzyszy wzdęcie brzucha, oddawanie gazów, trudności z wypróżnianiem. Kolka może wystąpić zarówno u dzieci karmionych mieszankami mlecznymi, jak i wyłącznie mlekiem matki.

Polecamy: Nowa linia kosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka

Przyczyna…

Tak naprawdę nie wiadomo dokładnie, co jest przyczyną występowania kolki. Zwraca się uwagę na kilka czynników, takich jak:

  • zaburzenia pracy przewodu pokarmowego, które wywołują skurcz jelit;

  • nadmierne gromadzenie się gazu w przewodzie pokarmowym (np. w wyniku nieprawidłowej techniki karmienia powodującej połykanie dużych ilości powietrza lub kłopotów z trawieniem laktozy, która niestrawiona ulega fermentacji);

  • czynniki psychologiczne, alergologiczne i neurologiczne.

Badania prowadzone w ciągu ostatnich kilku lat pozwalają także wysunąć hipotezę, że dolegliwości mogą być skutkiem zaburzenia składu flory jelitowej.

Polecamy: Kupujemy fotelik samochodowy dla niemowlaka - porada

Rozpraw się z kolką!

Jeśli twój maluszek zmaga się z kolką, przede wszystkim zachowaj spokój – dziecku szybko udzielają się emocje dorosłych. Podczas ataku postaraj się zapewnić maluszkowi ciszę i spokój. Ulgę może przynieść przyłożony do brzuszka termoforek lub ciepła kąpiel. Pamiętaj jednak, że nic na siłę – niektóre dzieci w czasie napadu kolki będą wzbraniać się przed wsadzeniem do wanienki.

Aby zapobiegać kolce, możesz regularnie masować maluszkowi brzuszek, wykonując dłonią okrężne ruchy, a także ćwiczyć tak zwany rowerek, czyli zginać i prostować nóżki. Pamiętaj również o odpowiedniej technice karmienia. Karm spokojnie, bez pośpiechu, w pozycji uniesionej – tak by główka dziecka była wyżej niż reszta ciała. Jeśli karmisz piersią, pomocna może okazać się modyfikacja twojej diety. Unikaj mocnej kawy i herbaty, ostrych przypraw, czekolady, warzyw, które powodują wzdęcia. Obserwuj reakcje dziecka i rezygnuj z tych pokarmów, po zjedzeniu których u malucha występują objawy kolki. Pamiętaj jednak, aby twoja dieta zawierała wszystkie ważne dla organizmu składniki. Jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, jednym ze sposobów radzenia sobie z kolką jest podawanie maluszkowi produktów o specjalnie opracowanym składzie, które między innymi dzięki obniżonej zawartości laktozy, ułatwiają maluszkowi trawienie (np. Bebiko Comfort 2 dla dzieci po 6. miesiącu życia). W usuwaniu gazów z jelit mogą pomóc także ziołowe herbatki, np. z kopru włoskiego, które możecie pić oboje – ty i twój maluszek.

Polecamy: Jak zapobiec próchnicy butelkowej?

Postaw na czas!

Występowanie kolki najczęściej ustaje samoistnie w przeciągu pierwszych czterech miesięcy życia dziecka.Twoje dziecko na pewno łagodniej przejdzie ten trudny okres, jeśli będziesz blisko niego i zapewnisz mu poczucie bezpieczeństwa. Oprócz podejmowania działań łagodzących objawy, najważniejsze jest by okazywać maluszkowi dużo czułości, cierpliwości i być dla niego oparciem. Pamiętaj, jeżeli nie jesteś pewna, co dolega twojemu dziecku, skorzystaj z pomocy pediatry.

Zobacz także: Jak dzieci reagują na kolory?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/10.04.2018 14:15
Odpowiadając na pytanie tytułowe - Dawać probiotyki i Viburcol. Kolka to nie jest coś nienormalnego, a zwykła fizjologia u niemowlaków. Mija bezpowrotnie.
/31.01.2018 11:19
Mój synek miał kolki naprawdę krótko, mam wrażenie, że u nas pomogły kropelki acidolac. Starłam mu się masować brzuszek, lub kłaść go na nim. W porównaniu z innymi mamami u nas łagodnie to przeszło.
/12.12.2017 22:01
Kolki chyba pamiętam najbardziej. Godziny noszenia, masowania i bujania. Plecy nam już wysiadały i nic. Przyznam że byłam załamana. Lekarz nam zalecił esputicon. Jak zobaczyłam cenę to uznałam ze pewnie nie pomogą ale podałam małemu. O dziwo kolki ustąpiły. Krople tanie i bardzo skuteczne.
POKAŻ KOMENTARZE (2)