Jak wybrać pieluchy dla dziecka?

Wybór pieluch na rynku jest ogromny. Idealnie wybrana pielucha pomoże zadbać o higienę i pielęgnację skóry dziecka. Dobra pieluszka powinna zapewnić maluchowi swobodę ruchów i pełen komfort. Dlatego też wybierając pieluchy dla dziecka, warto poświęcić na to trochę czasu.
/ 06.10.2012 17:55

Na rynku dostępne są pieluszki jednorazowe, a także te z materiału – wielokrotnego użytku.

Na co zwrócić uwagę wybierając pieluchę dla dziecka?

Pieluchy jednorazowe

Pieluchy jednorazowe nie wymają od ciebie prania, ale mają duży minus – są bardzo drogie ( od 30 do 70 zł). Dzięki zapięciom łatwo pieluszkę zdjąć, a także ją założyć.  Niestety nie są ekologiczne i wymagają utylizacji.

Polecamy:  Nowa linia kosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka

Pieluszki jednorazowe mają różne wielkości, falbanki i wzorki. Najważniejsze jednak, aby nie odparzały delikatnej skóry dziecka (nie mogą przeciekać, ale muszą przepuszczać powietrze), były wygodne (muszą zapewnić swobodę ruchów dziecka) i muszą dobrze trzymać jej zawartość (dzięki falbankom).  Dostępne na rynku pieluszki jednorazowe są wypełnione substancjami chemicznymi, które zamieniają mocz w żel. Dzięki temu twój maluszek nie czuje, że ma mokro. Niekiedy pieluszki mają także działanie antybakteryjne. Pamiętaj jednak, że taka ilość chemii może niestety uczulić delikatną skórę maleństwa.

  1. Falbanka – gumeczki na brzegach pieluszki utrzymują jej zawartość. Pamiętaj, że zbyt ciasne mogą uwierać delikatną skórę twojego dziecka.
  2. Zapięcie – naklejka pozwoli błyskawicznie zapiąć i rozpiąć pieluszkę nawet laikowi.
  3. Chłonny wkład – substancje chemiczne znajdujące się w pieluszce zamieniają mocz w żel, dzięki czemu maluszek nie czuje, że ma mokro.
  4. Ściągacz z tyłu – jest bardzo ważny zwłaszcza gdy twój maluszek nadal robi rzadkie kupki.

Najlepszym rozwiązaniem jest wypróbowanie różnych marek i modeli pieluch, aby w końcu wybrać najodpowiedniejszą dla smyka. Kupując pieluchy koniecznie pamiętaj o wybraniu właściwego rozmiaru – za duże będą się przesuwać, natomiast za małe – przeciekać i uciskać, by na koniec stworzyć odparzenia.

Polecamy: Jak wybrać dobry laktator - porada

Pieluchy wielokrotnego użytku

Nie da się ukryć, że wraz z modą na życie w stylu eko, pieluszki wielorazowe wracają do łask. Nie chodzi nam jednak o zwykłą tetrę, choć i ona nadal ma swoich zwolenników. Pieluchy wielokrotnego użytku są najczęściej formowane i mają kształt podobny do jednorazówek. Z łatwością się zapinają i posiadają chłonne wkłady, na przykład z włókien bambusowych. Materiały z których wykonane są pieluszki nie przepuszczają wilgoci i tak jak w jednorazówkach – maluszek nie czuje, że ma mokro. Dodatkowo przepuszczają zdecydowanie więcej powietrza niż jednorazowe pieluchy, dzięki czemu skóra twojego maleństwa może swobodniej oddychać. Pieluszek  wielokrotnego użytku nie trzeba utylizować, a dodatkowo nie powodują alergii.

Niestety wybierając pieluchy wielokrotnego użytku trzeba przygotować się na ich regularne pranie, a także każdorazowe prasowanie, które nie tylko odkaża materiał, ale także go zmiękcza. 

Koszt jednej pieluchy wielokrotnego użytku wynosi około 30 zł.

Wybór pieluchy zależy przede wszystkim od tego, jakie jest twoje podejście do ekologii, czy stać cię na ciągłe kupowanie pieluch jednorazowych, a także to czy masz czas na pranie i prasowanie pieluszek wielokrotnego użytku.

Pamiętaj, że twój maluszek rośnie, a razem z nim powinny „rosnąć” jego pieluszki – przede wszystkim, gdy są to pieluchy jednokrotnego użytku.

Zobacz także: Wózki retro - galeria

Zdjęcie: Fotolia/ wieszjak.pl