Mama i dziecko na basenie fot. fot. Fotolia

Jak przygotować dziecko do kursu pływania?

Nauka pływania dziecka wiąże się z szeregiem przygotowań – trzeba wybrać odpowiedni basen i kurs, a także skonsultować się z pediatrą. Każdy rodzic chce, aby nauka pływania jego dziecka była bezpieczna, efektywna, a co najważniejsze sprawiała dziecku przyjemność.
/ 21.08.2012 13:03
Mama i dziecko na basenie fot. fot. Fotolia

O co zadbać przed zapisaniem malucha na kurs pływania?

Oferty kursów pływania dla niemowląt są różnorodne. Na kurs można zapisać już dwu-, trzymiesięczne dziecko, lecz pediatrzy zalecają, aby poczekać do 5. lub 6. miesiąca. Starsze dziecko lepiej kontroluje swoje ciało, sprawniej się porusza, stabilniej trzyma główkę oraz jest nieco lepiej uodpornione na wszelkiego rodzaju infekcje niż dwumiesięczne maleństwo.

Przed pierwszymi zajęciami warto odwiedzić pediatrę i skonsultować z nim pomysł zapisania dziecka na naukę pływania. Lekarz zbada dziecko pod kątem chorób górnych dróg oddechowych, układu moczowego, schorzeń kardiologicznych i innych.

Jak wybrać bezpieczną pływalnię?

Basen przystosowany dla niemowląt powinien być wypełniony wodą ozonowaną, a nie chlorowaną. Temperatura wody dla niemowlaków nie powinna być niższa niż 36 stopni C.

Po wstępnym wyborze pływalni konieczne jest sprawdzenie warunków, jakie na nim panują. Warto zwrócić uwagę na to, czy basen spełnia warunki sanitarne, czy ma wydzieloną przebieralnię oraz, czy temperatura wody i powietrza na basenie jest odpowiednia. Czystość i bezpieczeństwo to podstawowe warunki, które muszą być spełnione.

Oferta i metoda nauki pływania dla dziecka powinna być dostosowana do jego wieku i doświadczeń obcowania z wodą. Warto dowiedzieć się, w ilu osobowych grupach prowadzone są zajęcia, jaki jest ich przebieg i czas trwania zajęć.  

Co spakować do torby na basen?

Niezbędny zestaw rodzica towarzyszącego dziecku na basenie to:

  • klapki,
  • ręczniki dla każdego,
  • zwykłe pieluchy do przebrania po kąpieli i specjalne – przeznaczone do kąpieli,
  • posiłek dla dziecka,
  • chusteczki,
  • dodatkowe ubranie na zmianę,
  • kosmetyki pielęgnacyjne.

Zobacz także: Niemowlę i dziecko – poradnik pielęgnacyjny

Zadbaj o skórę dziecka po kąpieli

Skóra dziecka jest bardzo delikatna, dlatego należy ją odpowiednio natłuścić (woda ozonowana, jak i chlorowana wysuszają skórę). Warto więc zastosować emolienty przeznaczone do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Podnoszą one poziom nawilżenia skóry, szybko się wchłaniają, dają uczucie komfortu i pozostawiają skórę zdrową i gładką. Kremy redukują uczucie swędzenia, które bywa często przyczyną niepokoju dziecka i jego problemów ze snem.

Jak oswoić malucha z wodą?

Aby dziecko „poczuło się jak ryba w wodzie” najpierw powinno oswoić się z wodą i pokonać ewentualny strach. Domowe kąpiele w wanience są dobrym pretekstem do stopniowego oswajania się z wodą, a także poznawania pierwszych reakcji i emocji dziecka.

Z kolei na basenie, w sytuacji gdy dziecko jest niespokojne, zaleca się powolne obmycie ciała dziecka wodą lub też włożenie go do wody okrytego ręcznikiem, w celu uniknięcia szoku związanego ze zmianą temperatur.

Trzeba pamiętać, że zajęcia na basenie powinny być dla dziecka przyjemnością. Dziecko szybko przyzwyczaja się do wody, dlatego też nie należy robić nic na siłę, aby nie zrazić malucha przed kolejną wizytą na basenie.

Sprawdź: Uczulenie u niemowląt na kosmetyki i konserwanty

Źródło: mgr Urszula Rogalska, materiały prasowe Oilatum/ ej

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)