POLECAMY

Test gimnazjalny i co dalej…

Test gimnazjalny okazał się nie taki trudny, jak się spodziewałeś. Wszystko poszło świetnie. Masz już przed sobą wyniki egzaminu, pora zdecydować, jaką szkołę wybierzesz. Doradzamy, jak wybrać najlepszą szkołę średnią!
Test gimnazjalny i co dalej…

Choć wydaje Ci się, że decyzja o przyszłym zawodzie jest jeszcze odległa, nie daj zwieźć się tym pozorom. Masz przed sobą dość szeroki wachlarz różnorodnych szkół: zasadnicza szkoła zawodowa, technikum, liceum ogólnokształcące i profilowane. Poniżej proponuję kilka wskazówek, które powinny ułatwić Ci wybór.

Czas pobytu w szkole - jak długo chcemy się uczyć?

Musisz określić, czy chcesz szybko nauczyć się zawodu, czy też wytrwasz w swoim postanowieniu zdobycia zawodu w czasie nawet ośmiu lat? Zasadnicze szkoły zawodowe trwają dwa lub trzy lata i przygotowują do wykonywania prostych prac fizycznych w zawodach związanych z gastronomią, budownictwem, mechaniką, fryzjerstwem, itp.

Ukończenie szkoły i zdanie egzaminów praktycznych uprawnia do wykonywania wyuczonego zawodu. Możesz też kontynuować naukę w technikum uzupełniającym, które kończy się maturą i pozwala dalej się uczyć na studiach wyższych.

Technikum kończy się egzaminem zawodowym i egzaminem dojrzałości – zatem otrzymujesz prawo wykonywania zawodu, jak również możesz wybrać się na studia.

Licea profilowane i ogólnokształcące kończą się maturą, jednak nie dają kwalifikacji do wykonywania zawodu – by go zdobyć należy podjąć studia lub naukę w szkołach pomaturalnych lub policealnych. Wówczas czas zdobycia zawodu znacznie się wydłuża.

Polecamy: Motywacja do nauki

Plany edukacyjne na przyszłość

Niezależnie od tego jaki tym szkoły średniej, kończący się maturą, wybierzesz będziesz mógł ubiegać się o przyjęcie na studia wyższe. Jeśli skończysz klasę humanistyczną, a zdecydujesz się na studiowanie matematyki – nic nie stoi na przeszkodzie.

Musisz jednak mieć świadomość, że będziesz musiał włożyć dużo własnej pracy i wysiłku, by opanować to, czego uczyli się Twoi koledzy na profilu matematycznym.

Zatem wybierając szkołę średnią i jej profil warto bliżej przyjrzeć się ofercie kształcenia – jakie przedmioty są dodatkowe w tym profilu, jaki jest wymiar godzin języków obcych, przedmiotów ścisłych i artystycznych. 

Czytaj także: Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)