POLECAMY

Jaki zawód wybrać?

Wszyscy uczniowie, który mieli przystąpić do egzaminów już to zrobili. Czekają teraz na wyniki swoich zmagań. Chwile radości i szczęścia z uzyskanych wyników mogą zostać jednak nieco przyćmione przez widmo przyszłości. Jak pokierować dalszą edukacją? Jaki zawód wybrać?
Jaki zawód wybrać?

Dopóki uczeń znajduje się w murach szkoły, żeby nawet bardzo ją krytykował, wiele jej zawdzięcza w zakresie organizowania czasu wolnego, nauki, stawiania wymagań i określania celów. Z chwilą egzaminów końcowych ta odpowiedzialność spada na Ciebie. Teraz to Ty sam musisz wyznaczyć sobie cel – kierunek dalszego kształcenia.

Musisz przygotować sobie plan na dorosłe życie. Określić kim chciałbyś być i jaki zawód chciałbyś wykonywać. Niestety nadal wiele osób wybiera kierunek kształcenia przypadkowo, albo w oparciu o mgliste i nie do końca sprawdzone informacje. Jak zatem przygotować się do wyboru dalszego etapu kształcenia i przyszłego zawodu?

Poznaj siebie - jaka praca by Ci odpowiadała?

Zastanów się czy lepiej czujesz się w sytuacjach ciągłych zmian, lubisz ten dreszczyk emocji towarzyszący nowym wyzwaniom, a może wolisz systematyczną pracę bez niespodzianek? Lubisz poznawać nowych ludzi, dobrze idzie Ci podtrzymywanie znajomości, a może najchętniej zaszyłbyś się we własnym biurowym pokoju, a z ludźmi kontaktował tylko w pilnych sprawach? Może jesteś zwolennikiem ciągłego ruchu i pracy na świeżym powietrzu, albo wolisz prace stacjonarną.

Chciałbyś pracować w określonych godzinach, czy też mieć nienormowany czas pracy? Większą przyjemność sprawia Ci samodzielne tworzenie, czy może analizowanie przepisów? Na te pytania nie ma dobrych i złych odpowiedzi – każdy jest przecież inny, każdy lubi robić coś innego, każdy ma swoje zainteresowania.

Najlepiej by było, gdybyś spisał swoje odpowiedzi na jednej stronie kartki. Teraz czas, byś zapełnił jej drugą stronę.

Poznaj zawody - który jest dla Ciebie?

Wypisz zawody, które Cię interesują. O każdym na pewno coś wiesz – zapisz takie informacje jak: jakie trzeba spełniać wymagania zdrowotne, by pracować w tym zawodzie, w czym trzeba być dobrym, jaką szkołę trzeba skończyć, gdzie można pracować, jakie są warunki pracy?

Nie musisz znać wszystkich odpowiedzi – zawsze możesz sprawdzić to, czego nie wiedziałeś.

Ważne jest również by wiedzieć, czy dany zawód dominuje wśród bezrobotnych, czy też prawie nie występuje. Przejrzyj tez kilka ofert pracy dla wybranych zawodów – jakie wymagania, oprócz ukończonej szkoły, należy spełnić, by otrzymać posadę? Dowiedz się też, gdzie można nauczyć się tego zawodu i czy będzie Cię na to stać.

Polecamy: Dzieci w obronie prawa

Podsumowanie

Teraz porównaj swoje preferencje z wymaganiami zawodów, które Cię interesują. Wybierz ten, który jest najbardziej zbieżny z Twoimi zainteresowaniami i możliwościami. 

Czytaj także: Bezpieczny Internet - rady dla dzieci

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/4 lata temu
Moje zdanie jest takie, że trzeba kierować się rozsądkiem. Obecnie bezrobocie wzrasta, ale są jeszcze nisze, które warto wypełnić. Na pewno [b]brakuje techników dentystycznych[/b], dlatego też warto uczyć się tego zawodu. [b]Szkoły Policealne OMEGA[/b] otworzyły całkiem niedawno taki kierunek i z tego co wiem ma on wzięcie. Faktem jest, że mają oni doskonałą kadrę dydaktyczną i świetnie wyposażone laboratoria, ale jest to również spowodowane tym, że jest to przyszłościowy zawód. Szczegółowe info na temat tego kierunku znajduje się tutaj http://www.omega.szkola.pl/kierunki/technik-dentystyczny/
/5 lat temu
http://trans-poland.pl/zawod-kierowca-przepisy-obowiazki-i-prawa/ - a może kierowca?
/5 lat temu
Ciężko jest wybrać sobie zawód idąc na studia, bo przez te 5 lat wiele się może zmienić. Teraz w prawdzie jest to podzielone na 3 i 2 lata, więc zawsze można zrezygnować gdzieś w połowie i iść inną drogą. Ja nie miałam jednak takiej możliwości. W czasie studiów dorabiałam sobie jako opiekunka do dziecka w agencji http://babyandcare.pl/ , dawałam korepetycje z języka angielskiego, ale wiedziałam, że później prawdopodobnie zostanę tłumaczem. Dużo się jednak w międzyczasie pozmieniało, zawód tłumacza przestał mnie interesować i zajęłam się w końcu fotografią. Często jest więc tak, że to raczej zawód wybiera nas niż my jego. I nie mówię jedynie o moim konkretnym przypadku, znam wiele osób, które miały podobną sytuację do mojej.
POKAŻ KOMENTARZE (1)