Usłysz język obcy

Usłysz język obcy
Obcy język, którego się uczysz lub zamierzasz się uczyć posługuje się dźwiękami, których nie jesteśmy w stanie fizycznie usłyszeć. Nie powinno, więc nas dziwić, że zwykle mamy problemy z prawidłową wymową i akcentem słów tego języka.
/ 23.03.2009 12:24
Usłysz język obcy

Podobnie jak różne instrumenty muzyczne wydają różne tony i częstotliwości „swoich” dźwięków, tak samo różne języki posługują się różnymi tonami. Z powodu prostego faktu spędzenie większości czasu swojego dotychczasowego życia w otoczeniu, w którym wszyscy posługiwali się tym samym językiem, automatycznie – niejako – nastawiłeś się właśnie na ton i częstotliwość dźwięków tego języka. Niestety, co za tym idzie pozostałe tony i częstotliwości obce dla Twojego rodzimego języka stały się kompletnie nie słyszalne dla Ciebie. Stąd właśnie częste problemy w czasie nauki j. obcych.

Co możesz jednak zrobić z tym fantem? Zacznij po prostu ćwiczyć swoje uszy w odbieraniu nieznanych Ci dźwięków, poprzez: częste słuchanie mowy danego języka.

Słuchaj obcej mowy, tak często i długo, jak to tylko możliwe, nie zwracając uwagi na fakt, że nie rozumiesz wszystkiego, co słyszysz. To przyzwyczai Twój mózg do innego języka, a przede wszystkim będzie stymulowało Twoje ucho. Po pewnym czasie (liczonym raczej w tygodniach, niż w dniach) będziesz w stanie słyszeć większość niuansów zawartych w obcej mowie, co pomoże m.in. w poprawnym wymawianiu słów języka obcego. Poza tym takie osłuchiwanie się przyzwyczai Twój mózg do odbierania, analizy i używania usłyszanych fraz, słów, sytuacji itd. Częste słuchanie obcego języka - zwłaszcza jeśli rozumiesz o czym jest mowa sprawi, że zaczniesz z czasem myśleć w obcym języku.

W tym celu możesz:

  • Ściągnąć program komputerowy do głośnego odczytywania tekstu. Wystarczy wkleić skopiowany wcześniej obcojęzyczny tekst do programu, wybrać rodzaj głosu i słuchać.
  • Wykorzystać native speaker`a do tego samego. Wystarczy nagrać odczytany przez niego tekst i masz już gotowy materiał do słuchania.
  • Jeśli masz taką możliwość, to nagrywaj teksty, których polskie tłumaczenie (oryginał) znasz. Odsłuchiwanie nagrania tego typu tekstu w obcym języku szalenie ułatwi Ci rozumienie użytego w nagraniu języka.

Podsumowując: najważniejsze w opisanej powyżej metodzie, która doprowadzi do prawdziwego „usłyszenia” obcego języka, jest systematyczność i intensywność. Im częściej i dłużej będziesz słuchał tego obcego języka, tym lepsze efekty będziesz miał. W czasie każdego dnia jest mnóstwo okazji, aby słuchać sobie obcej mowy, bądź to jako wypełniacza otaczającej nas ciszy lub tła dla wykonywania codziennych, rutynowych czynności.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA