POLECAMY

O czym warto pamiętać wybierając szkołę średnią

Wybierając szkołę średnią pamiętaj, że jest to wybór, który przybliża Cię do przyszłego zawodu. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru szkoły średniej?
O czym warto pamiętać wybierając szkołę średnią

Zanim wybierzesz szkołę przyjrzyj się samemu sobie i jej samej.

Dotychczasowe osiągnięcia i chęć do nauki a wybór szkoły średniej

Lubisz się uczyć, a może tylko marzysz o tym, by opuścisz szkolne mury? Lubisz się uczyć tylko wybranych przedmiotów, a nauka tych, które Cię nie interesują jest Twoim zdaniem strata czasu? Chcesz szybko mieć zawód i zacząć pracę, a może marzysz o studiach wyższych?

Jeśli zależy Ci na szybkim zdobyciu fachowych umiejętności wybierz szkołę która Ci to umożliwi – zawodówkę lub technikum. Jeśli nie masz sprecyzowanych planów odnośnie zawodu i lubisz się uczyć wybierz liceum ogólnokształcące. Jeśli masz sprecyzowane zainteresowania – wybierz liceum profilowane.

Stan zdrowia a szkoła średnia

To przykre, ale stan zdrowia może skutecznie pokrzyżować plany zawodowe. Jeśli masz znaczną wadę wzroku – nie będziesz mógł wykonywać wielu prac przy komputerze, jak również prac precyzyjnych. Jeśli masz wadę słuchu – nie będziesz mógł wykonywać prac na wysokościach – zatem wiele zawodów związanych z budownictwem nie jest dla Ciebie.

Problemy z kręgosłupem, układem pokarmowym, oddechowym i krążeniowym są również przeciwwskazaniem do wykonywania prac wymagających dużego wysiłku fizycznego, konieczności przebywania w zadymionych pomieszczeniach, itp.

Perspektywa pracy a szkoła średnia

Bezrobocie nadal nie jest obce wielu polskim rodzinom. Szczególnie trudno znaleźć jest pracę ludziom młodym, dlatego warto wybrać zawód poszukiwany na rynku pracy. Możesz przeglądać rankingi zawodów, strukturę bezrobocia w Twoim miejscu zamieszkania – takie informacje zamieszczają urzędy pracy na swoich stronach internetowych.

Polecamy: Jak pomóc dziecku w wyborze zawodu

Cechy szkoły średniej

Postaraj się jak najlepiej poznać szkołę, do której się wybierasz. Odwiedź jej stanowisko na Targach Edukacyjnych, zajrzyj do niej w czasie Dni Otwartych. Krytycznie spójrz na to co zawiera ulotka, a jakie są rzeczywiste możliwości szkoły. Zobacz jak wyglądają szatnie, sale szkolne, korytarze, pracownie. Zobacz co zawierają gabloty.

Czytając rankingi szkół pamiętaj, że szkoła to uczniowie i nauczyciele – może w tym roku trafiło do tej szkoły wielu zdolnych uczniów i szkoła jest w czołówce, a może absolwenci, którzy opuścili szkołę byli przeciętni – więc i szkoła wypadła przeciętnie? 

Czytaj także: Chroń swoją prywatność w sieci

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)