Nauka przy pomocy zapachów

Nauka przy pomocy zapachów
Uczenie się dużej ilości materiału na pamięć nie jest łatwe. Niekiedy, pomimo długotrwałego powtarzania mylą nam się daty, skomplikowane terminy i definicje. Wtedy właśnie powinniśmy pomóc sobie w nauce i skorzystać z zapachów.
/ 16.04.2010 12:24
Nauka przy pomocy zapachów

Jesteśmy obdarzeni różnymi zmysłami: wzrokiem, słuchem, smakiem, dotykiem oraz węchem. Nie każdy z nas jest świadomy, że zapamiętywanie nie jest związane tylko z widzeniem i słyszeniem informacji.

Mechanizm pamięci

Podstawą nauki jest zapamiętywanie. Podczas powtarzania danej partii materiału na nasz organizm działają różne bodźce i to one mogą wspomagać lub utrudniać naukę.

Gwarantem sukcesu jest przypomnienie sobie w momencie egzaminu pisemnego lub odpowiedzi ustnej wiedzy, którą przyswoiliśmy. Podczas tego procesu mózg łączy poszczególne informacje i przywołuje w wyobraźni teksty, tabele, zdjęcia, z którymi mieliśmy do czynienia. Cała reakcja odbywa się łańcuchowo, dlatego właśnie jednym z pomysłów może być zapamiętanie ogólnych haseł, które pociągną za sobą dalsze wiadomości.

Od dawna już przeprowadzane są badania dotyczące powiązania wspomnień z zapachami. Ciekawym zjawiskiem jest przywołanie jakichś obrazów z przeszłości po poczuciu znajomego aromatu. Zależność tą można wykorzystać w nauce – zapach może stać się elementem od którego zaczniemy proces przypominania.

Zobacz też: Czego unikać podczas czytania

Zapamiętaj zapachem

Powiązanie wiedzy z danym zapachem nie jest procesem zbyt skomplikowanym – podczas powtarzania materiału powinniśmy jednocześnie czuć jakiś aromat. W ten sposób przeczytane wiadomości zostaną połączone w mózgu z danym zapachem.

Wykorzystać możemy do tego eksperymentu perfumy, zapachowe świece lub nawet owoce. Pamiętajmy jednak, żeby wybrać taką metodę, która umożliwi nam poczucie danego zapachu podczas sprawdzianu naszych umiejętności. Nie możemy również wybrać zapachu, który oddziałuje na nasz węch często, ponieważ pamięć odnosić się będzie do zbyt wielu sytuacji, przez co nie osiągniemy właściwego celu.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się chusteczka, nasączona zapachem owocowym, którą będziemy mogli mieć przy sobie zarówno podczas przygotowań, jak i na egzaminie. Aromat nie musi, a nawet nie powinien być intensywny.

Ćwiczenia z wybranym zapachem sprawią, że stanie się on w naszym umyśle ściśle związany z określonym zakresem wiedzy. Jeśli podczas odpowiedzi zdarzy nam się zapomnieć o czymś, poczucie znajomego aromatu powinno rozpocząć proces scalania wspomnień z nim związanych, a co za tym idzie – przywołania potrzebnych nam w danym momencie wiadomości.

Powtarzaj, powtarzaj i jeszcze raz powtarzaj

Nie powinniśmy zakładać, że zastosowanie metody zapachowej ograniczy czas powtarzania materiału. Powiązanie zapachu z naszą wiedzą ułatwi nam przypomnienie, jednak nie sprawi samodzielnie, że nasza wiedza się powiększy. Nie unikniemy powtarzania wiadomości, ale możemy sprawić, że będzie ono trochę łatwiejsze i przyjemniejsze.

Przeczytaj też: Ucz się odpowiednio wcześniej

Redakcja poleca

REKLAMA