POLECAMY

Jak ważne jest Twoje miejsce do nauki

Czy gdy zaczynasz się uczyć zdarza Ci się odczuwać zmęczenie i zniechęcenie już po kilkunastu minutach? Wpływ na taki stan może mieć nie tylko, jak się uczysz, ale także gdzie.
Jak ważne jest Twoje miejsce do nauki

Przeczytaj wskazówki znajdujące się niżej i powoli wprowadzaj je w życie. Przekonasz się, że te niewielkie zmiany mogą dać fajne rezultaty.

Świeże powietrze

Optymalna temperatura do nauki to 20-22°C. Pamiętaj aby przed przystąpieniem do nauki przewietrzyć dobrze pokój. Mózg będzie lepiej dotleniony a co za tym idzie, będzie pracował wydajniej. Uchylaj okno także podczas przerw w nauce. Jeżeli jest bardzo zimno po prostu na chwilę opuść pokój.

Otoczenie

Jasne ściany w pastelowych kolorach znacznie lepiej działają na koncentrację.

Biurko

Na biurko musi panować porządek. Dbaj o to miejsce i uporządkuj zanim zaczniesz się uczyć. Zbierz wcześniej wszystkie potrzebne do nauki materiały. Pomyśl co będzie Ci potrzebne bo szukanie czegoś w trakcie nauki może powodować zdenerwowanie, a pewnie wiesz, że taki stan nie sprzyja uczeniu się.

Eliminacja zakłóceń

Gdy zasiadasz do nauki pozbądź się wszystkiego, co może Cię rozpraszać. Wyłącz tv, radio i wycisz telefon. Jeżeli szykuje się trudniejsza partia materiału to możesz także powiadomić domowników o tym, że zamierzasz się uczyć i będzie super jeżeli będą przez ten czas zachowywali się nieco ciszej.

Oświetlenie

Najlepiej uczyć się, czytać i pisać przy świetle naturalnym. Jeżeli jednak Twój rytm dnia na to nie pozwala i uczysz się wieczorami, to zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Dobrze by było mieć dwa źródła światła: pierwsze oświetlające całe pomieszczenie i drugie, którego światło skoncentrowane jest na czytanym tekście.

Stałe miejsce do nauki

Znajdź miejsce, które będzie kojarzone tylko z nauką i czytaniem. Nauka w łóżku to kiepski pomysł. Łóżko kojarzy się ze spaniem i po chwili takiej nauki zaczniesz ziewać i przymykać oczy. Ucz się zawsze przy uporządkowanym biurku.

Postawa ciała

Krzywe kręgosłupy to bolączka naszych czasów. Zbyt ciężkie tornistry u dzieciaków i mała liczba godzin poświęcona na aktywność fizyczną sprawiają, że odsetek ludzi z krzywiznami stale wzrasta.

Siedząc przy biurku nogi mają być zgięte pod kątem 90° a stopy powinny płasko spoczywać na podłożu. Zadbaj o to, by siedzieć prosto. Zachowanie odpowiedniej sylwetki wpływa na jakość oddychania i lepsze dotlenienie mózgu.

Efekt początku i końca

Mózg lepiej pamięta to, co było na początku i na końcu. Dlatego czym większa ilość początków i końców tym lepsze efekty uczenia. Polecam robienie krótkich, 5-10 minutowych przerw co 40 minut. W czasie przerwy możesz wykonać kilka prostych ćwiczeń fizycznych lub żonglować.

Jeżeli pracujesz przy komputerze to bardzo polecam zainstalowanie programu Workrave, który pilnuje by robić odpowiednie przerwy. W programie sam ustawiasz jak długo ma trwać jednorazowa sesja i ile chcesz mieć przerwy.

Korzystaj i ucz się efektywniej!

Zaglądaj na mój blog - stale coś nowego: www.bartekpopiel.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)