Jakich błędów unikać na maturze?

Jakich błędów unikać na maturze?
Przed przystąpieniem do egzaminu dojrzałości rozwiązaliście niezliczoną ilość testów. Nauczyliście sie co nieco na temat sposobów udzielania odpowiedzi, a jednak nadal wielu abiturientów popełnia te same błędy. Dowiedz się czego należy unikać.
/ 25.04.2011 17:59
Jakich błędów unikać na maturze?

Precyzja

Dokładnie czytaj polecenia, zwracaj uwagę na formę użytych w poleceniu rzeczowników i czasowników. Jeśli polecenie mówi: "zacytuj", 'podkreśl", "przepisz", "zinterpretuj", "przeanalizuj", "wymień" - wykonaj je dokładnie, czyli zrób to o co jesteś proszony. Nie cytuj fragmentu, jeśli masz się ustosunkować do pewnego stwierdzenia. Wyczerpuj temat wymieniając kilka cech, a nie jedną. Nie wyrażaj swojej opinii, kiedy masz zacytować poglądy bohatera opowiadania. Jeśli w poleceniu użyta jest liczba mnoga, np. cechy, przyczyny, wnioski, zagadnienia, sposoby - podaj kilka odpowiedzi, każda będzie przecież punktowana. Trzymaj się treści tekstu i poleceń - nie zawsze popłaca kwiecista i zawiła forma odpowiedzi.

Przybory

Korzystaj z tych pomocy, które są dostępne na sali. Szczególnie w przypadku egzaminu maturalnego z matematyki wolno Ci korzystać z linijki, cyrkla, dołączonych do zestawu egzaminacyjnego tablic ze wzorami oraz prostego kalkulatora, który pozwala wykonać cztery podstawowe działania arytmetyczne; dodawanie, odejmowanie, dzielenie, mnożenie, dzielenie, może również obliczać wartość pierwiastków kwadratowych, ewentualnie liczyć procenty.

Bardziej zaawansowane kalkulatory są zabronione.

Polecamy: Jak podejść do niezdanego egzaminu?

W skupieniu i z rozwagą

Mimo skołatanych nerwów, weź głęboki oddech i powiedz sobie: "Od tego, co teraz napiszę zależy, czy spełnią się moje marzenia". Daj sobie chwilę na uspokojenie, nawet trzy - cztery minuty poświęcone na wyciszenie mogą okazać się niezwykle cenne dla całej Twojej pracy. Nie używaj słów, których nie rozumiesz, albo których znaczenia nie jesteś pewien.

Czytaj dokładnie zbudowane przez siebie zdania - sprawdzaj, czy są odpowiedzią na postawione pytania. Nie "lej wody", nie posługuj się kilka razy tym samym argumentem. 

Czytaj także: Jak zdać egzamin ustny z języka polskiego?

Redakcja poleca

REKLAMA