Jak podejść do niezdanego egzaminu?

Zmaltretowane i okaleczone ciało jest symbolem ran psychicznych, które choć niewidoczne dla oka, krwawią i bolą dużo bardziej niż cielesne / fot. Fotolia
Większości z nas na pewno trafiło się oblać egzamin. Jak w takim przypadku postąpić? Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim należy przeanalizować dokładnie sytuację a następnie wziąć się w garść, przypomnieć informacje i ponownie spróbować swoich sił.
/ 20.04.2011 15:42
Zmaltretowane i okaleczone ciało jest symbolem ran psychicznych, które choć niewidoczne dla oka, krwawią i bolą dużo bardziej niż cielesne / fot. Fotolia

Nie załamuj się, weź się w garść i zwróć uwagę na poszczególne punkty. Wszystko masz w swoich rękach, musisz to jedynie odpowiednio wykorzystać.

Analiza sytuacji

Jak ważny był dla Ciebie egzamin? Jak ważny był on dla Twojej kariery? Czy przez to, że nie zdałeś zamknęły się dla Ciebie jakieś drzwi, perspektywy? Jeżeli tak, to nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Ustal termin poprawkowy i przypomnij sobie materiał. 

Zobacz też: Zanim przystąpisz do nauki

Zwróć uwagę na błędy, które popełniłeś. Przyjrzyj się pojęciom, których nie rozumiesz. Jeśli nie potrafisz przyswoić danego materiału, poproś kogoś o pomoc. Najlepiej, gdyby był to nauczyciel i mógł poświęcić swój czas, ale z drugiej strony może warto poprosić o pomoc rówieśnika, który wytłumaczy Ci to prostym i zrozumiałym językiem.

Oblałeś – zdarza się. Spróbuj więc jeszcze raz

Poświęć swój czas tylko na naukę. Jeżeli coś Ci nie poszło, to znaczy, że czegoś nie zrozumiałeś lub poświeciłeś temu za mało czasu. Da się to nadrobić. Przestaw swój grafik i zaplanuj naukę. Staraj się nie rozpraszać i myśl pozytywnie. Wyobraź sobie czas, kiedy będzie już po wszystkim. Ulga, prawda? Zatem zabierz się do nauki i miej to już z głowy.

Nie rezygnuj, nie poddawaj się!

Niektóre sprawy są czasochłonne. Niektóre egzaminy również. Szkoda tracić już poświęconego wcześniej czasu a teraz marnować kolejne godziny. Każdemu zdarzają się pomyłki, ale najważniejsze to mieć w sobie tyle uporu, aby doprowadzić rozpoczęte sprawy do końca. Przy okazji ćwiczysz swoją wolę walki. Jak raz się poddasz, następnym razem możesz zrobić to samo.

Myśl pozytywnie

Użalanie się nad sytuacją nic nie pomoże. Lepiej myśl o korzyściach, które wynikną po zdanym egzaminie. Spróbuj sobie wyobrażać ten cel, a łatwiej go osiągniesz. Pomyśl o tym jaką ulgę osiągniesz.

Przez niezdany egzamin świat nie zawali, ale warto pomyśleć nad przyszłością i wyciągnąć odpowiednie wnioski. To od Ciebie zależy jak Twoje życie dalej się potoczy. Nie warto rezygnować już na samym początku i zrażać się niepowodzeniem.

Zobacz też: Jak ważne jest Twoje miejsce do nauki?