POLECAMY

Przesądy maturalne

Skoro bal maturalny pełen był przesądów i tradycji, to inaczej nie może być z najważniejszym dniem w życiu każdego ucznia trzeciej klasy liceum – egzaminem dojrzałości. Przystępowanie do niego również jest związane z wieloma zasadami, które zagwarantować mają szczęście i pomyślność podczas zdawania.
Przesądy maturalne

1. Amulety szczęścia

Zdania są podzielone co do maturalnych amuletów przynoszących szczęście. Jedni twierdzą, że wyższość ma tutaj słonik z podniesioną do góry trąbą, inni, że czterolistna koniczynka lub podkowa. Niestety obecnie nie można trzymać na ławce podczas trwania egzaminu żadnych rzeczy przyniesionych z domu, dlatego powodzeniem cieszą się te mniejsze „amulety szczęścia” chowane do kieszeni maturzystów.

2. Ubiór

Przesąd głosił, że im więcej z naszej garderoby maturalnej będzie pożyczone, tym lepszy wynik osiągniemy. Jedyną własną rzeczą powinny być majtki – koniecznie te ze studniówki, założone na prawą stronę. U mężczyzn kwestia ubioru wygląda nieco inaczej – powinni oni mieć swój garnitur i krawat, które mieli także na studniówce. 

3. Na szczęście – kopniak

Pobudzić mózg maturzysty przed maturą można tylko w jeden sposób – kopniakiem na szczęście. Należy pamiętać, że liczba osób, które mogą w ten sposób życzyć nam powodzenia może być nieco większa, zatem dopilnujmy, by otrzymać nieparzystą ilość kopniaków – tylko ona przynosi szczęście!

4. Na noc przed

Na noc prze egzaminem maturalnym należy schować pod poduszkę książki i notatki – ma to zapewnić przypomnienie wiedzy.

5. Specyficzne życzenia

Maturzystom nie składa się zwykłych życzeń – szczęście, powodzenie i sukces użyte w życzeniach może przynieść odwrotny skutek. Najlepiej złożyć nietypowe życzenia – np. połamania długopisu, skręcenia karku, itp. Maturzyści powinni pamiętać także, aby nie dziękować. Jeśli już zapomni się o tym i odruchowo wyrazi swoją wdzięczność należy trzykrotni splunąć przez lewe ramię – ma to odczynić zły urok.

Zobacz przesądy studniówkowe.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)