Wiele osób nie przywiązuje aż tak dużej wagi do egzaminów ustnych. Jeżeli jednak zależy Ci na niezłym wyniku, postaraj się dobrze wypaść. Napisanie planu prezentacji jest obowiązkowe, natomiast ona sama – już nie. Nie każdy jednak może „lać wodę”, zwłaszcza, że po wygłoszeniu prezentacji, trzeba odpowiedzieć na pytania komisji.
A więc warto dobrze znać temat, posiadać umiejętność wygaszania swoich poglądów i myśli, aby uniknąć stresu. Logicznie rzecz biorąc wszystkie wyżej wymienione cechy mogą być spowodowane tylko jednym – Twoim poświęceniem. Tak naprawdę wystarczy kilka dni na to, abyś mógł się perfekcyjnie przygotować.
Wykonaj dobry plan prezentacji. W tym zadaniu na pewno pomogą Ci także nauczyciele. Z wybranych książek zaznacz najważniejsze elementy, które będą przydatne na egzaminie. Rozwiń punkty z planu. Dodaj do pracy jakieś cytaty, które ujmą odpowiednie przesłanie.
Skup się na wybranym temacie. Nie pisz „dookoła”, nie streszczaj całej książki. Opisz własnymi słowami wybrane elementy, które dotyczą problemu. Jeżeli jesteś dobrym mówcą, nie musisz pisać takiej pracy (chociaż zawsze jest ona przydatna, nawet tym wybitnym).
Zobacz też : Jak efektywnie przygotować się do matury?
Patrząc na plan, rozwijaj jego poszczególne punkty, zważ na istotę sprawy. Staraj się wygłosić swoją prezentację do znajomych lub, jeżeli się wstydzisz, do siebie samego, po prostu na głos. Pierwsza taka próba może nie być sukcesem, ale w trakcie ćwiczenia zdobędziesz pewność siebie i lepiej przyswoisz sobie pracę.
Skup się na argumentach, które będziesz mógł przedstawić przed komisją.
Pamiętaj, że prawdopodobnie nie zapytają Cię o filozoficzne tematy, np. dlaczego akurat ten temat pracy wybrałeś. Będą bardziej szczegółowe, zawierające istotę omawianego zagadnienia. Staraj się wypunktować swoje racje, przewidzieć pytania dotyczące wybranego przez siebie problemu.
Zobacz też : Zanim przystąpisz do nauki - zastanów się!
Jeżeli wybrałeś rodzaj prezentacji zawierający obrazy, zdjęcia lub inne materiały, dobrze je wyselekcjonuj. Lepsze wrażenie zrobi dobrze zinterpretowanych przez Ciebie kilka dzieł niż dziesiątki takich, które nie odzwierciedlają tematu maturalnego.
Nie zapominaj, że liczy się także pierwsze wrażenie. Każdy egzamin wymaga odpowiedniego stroju, uczesania, używanych podczas rozmowy słów. Krótkie spódniczki
i różowe paznokcie możesz zostawić na dyskotekę. Pozwól na to, aby egzaminujący odnieśli dobre wrażenie, a to na pewno zapunktuje. Nie przesadzaj także w drugą stronę. Matury nie zdaje się za piękny uśmiech, ale za wiedzę. Siedzący w komisji też są ludźmi i naprawdę nie zależy im na tym, żebyś nie zdał akurat Ty. Po prostu pozwól im na to, aby mogli Cię dobrze ocenić.
Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Pracę napisz wcześniej, przeczytaj ją wtedy po raz pierwszy. W wolnych chwilach sięgaj po nią, przypominaj sobie konkretne wątki swojej pracy, argumenty za i przeciw. Kilka dni przed wystąpieniem powinieneś umieć ją przedstawić tak, aby w dzień egzaminu, stres nie zepsuł Twojego sukcesu.
Matura ustna to tak naprawdę całkiem inny rodzaj egzaminu. Nie wymaga aż tak wielkiego przygotowania, nie jest tak czasochłonna, ale wymaga rzeczowej wiedzy na wybrany przez Ciebie temat. Poświęć więc kilka dni, a to na pewno przyniesie oczekiwane rezultaty.