POLECAMY

Jak efektywnie przygotować się do matury?

Nie taka matura straszna, jak ją malują. Zostało już mało czasu, dlatego poznaj wskazówki, które pomogą Ci skutecznie przejść przez ten przedmaturalny okres i zakończą się sukcesem.
Jak efektywnie przygotować się do matury?

Nie zauważyłeś, że zima dobiega końca, ferie się skończyły a do matury zostały praktycznie dwa miesiące? Nie przejmuj się – nie jesteś sam. Teraz najważniejszą rolę odegra dobra organizacja. Musisz jednak zdać sobie sprawę, że jeżeli zależy Ci na dobrych wynikach, na lenistwo pozwolisz sobie dopiero po wszystkim. Przed Tobą czas intensywnej nauki, która na pewno się opłaci.

  • Przede wszystkim dokładnie wypisz terminy swoich egzaminów maturalnych, sale i godziny. Zapoznaj się z zakresem wymagań obowiązującym Cię na każdy przedmiot. Ważne jest, aby oswoić się z tym, co Cię czeka. 

Zobacz też : Terminy egzaminu maturalnego w 2011 roku

  • Wyciągnij zeszyty z ostatnich lat nauki, przejrzyj notatki. Jeżeli jesteś wzrokowcem, przeczytaj to, co w ciągu dnia, jeszcze raz przed snem. Jeżeli należysz do grupy słuchowców, czytaj zapiski na głos. Jeżeli zaś uważasz się za kinestetyka, ucząc się, wykonuj różne czynności, przemieszczaj się. Za pomocą notatek odtwarzaj sobie poszczególne lekcje, posiłkuj się nimi podczas czytania książek i podręczników.
  • Po zakończonym dziale w książce, odłóż ją na bok i postaraj się go streścić. Oceń, co umiesz, a co należy jeszcze powtórzyć.
  • Pozwól sobie na przerwy. Dzięki nim Twój mózg nie będzie zmęczony informacjami, a Ty skoncentrujesz się na nowym materiale. Nie zapomnij o relaksowaniu ciała, ćwiczeniach, bądź spacerze.

Zobacz też : W trakcie nauki rób częste powtórki i przerwy

  • Skup się na jednej czynności, nie ucz się wszystkiego naraz. Nie oglądaj telewizji podczas przewracania kartek z biologii, nie sprawdzaj, czy dostałeś SMS-a w trakcie rozwiązywania zadań z matematyki.
  • Staraj się często powtarzać opanowany materiał. Im więcej powtórek, tym łatwiej nauczyć się nowych rzeczy. W ten sposób bowiem ćwiczymy naszą pamięć (aby przekształcić wiedzę z krótkotrwałej w stałą, potrzebne są 3 dni przypominania danego materiału). Czym więcej umiemy, tym więcej nowości możemy przyswoić.
  • Zorganizuj swoją przestrzeń. Zadbaj o dobre oświetlenie, wygodne miejsce do siedzenia. Posprzątaj z najbliższego otoczenia wszystko, co może Cię rozpraszać. Pamiętaj także o tym, aby co jakiś czas przewietrzyć pokój.
  • Dobrze się odżywiaj. Hektolitry napojów wyskokowych popijane na zmianę z kawą nie przyniosą oczekiwanych efektów, a wręcz zaburzą Twój rytm dnia. Pij zatem dużo wody mineralnej, jedz dużo warzyw i owoców.
  • Wysypiaj się. Naucz się organizować dzień tak, aby znalazł się w nim czas na naukę, odpoczynek, rozrywkę i sen.

Chociaż nauczyciele zapewne nieustannie przypominają Wam o zbliżającej się maturze, zostało jeszcze trochę czasu na naukę.

Nie zawsze można znaleźć na wszystko złoty środek, ale w tym wypadku wystarczy odrobina chęci i samozaparcia.

Dlatego wskazówki te warto wprowadzić w życie. I pamiętaj, że robisz to przede wszystkim dla siebie. 

Zobacz też : Zanim przystąpisz do nauki - zastanów się!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)