POLECAMY

Jak zmniejszyć stres przed maturą?

Egzamin maturalny to nie pierwszy i nie ostatni egzamin w waszym życiu. Niektórymi przejmujecie się bardziej, inne traktujecie z rezerwą. Prawda jest jednak taka, że każdy egzamin wywołuje w nas niepokój, stres. Jedni odczuwają to silniej, inni bardzo słabo. Co zrobić, żeby samemu sobie nie dokładać powodów do stresu szczególnie przed maturą? Przeczytajcie kilka naszych rad.
Jak zmniejszyć stres przed maturą?
  • Przynajmniej dzień przed maturą przestań już się uczyć. Nerwowe przeglądanie notatek niewiele ci już pomoże, a wręcz może przysporzyć zmartwień, że czegoś zapomniałeś, czegoś nie umiesz.
  • Idź na spacer, pojedź na wycieczkę, spędź aktywnie dzień. Dzięki temu wieczorem będzie ci łatwiej zasnąć. Poza tym zajmiesz myśli czymś innym, niż nauka.
  • Jeśli zdecydujesz się na spotkanie ze znajomymi, postaraj się, żeby nie pojawił się temat nauki i matury. Jeśli się pojawi – nie denerwuj się, nie dopytuj. Postaraj się zmienić temat i obrócić to w żart.
  • Przygotuj sobie wszystko wieczorem. Rano nie będzie już czasu na szukanie długopisu i prasowanie koszuli.

Zobacz też: Jak przygotować się do matury

  • Postaraj się wstać wcześniej. Nie mówimy o pobudce w środku nocy, ale wstań wystarczająco wcześnie, żeby się spokojnie wyszykować, zjeść małe śniadanie, a nawet zerknąć na ulubiona stronę internetową – dla relaksu.
  • Przed pisemnymi egzaminami nie dopytuj się kolegów i koleżanek o rzeczy, które pozornie wyleciały ci z głowy. Wszystko ci się przypomni, gdy zobaczysz pytania. Przy egzaminach ustnych nie dopytuj, o co pytani byli twoi poprzednicy. Dosłownie te same pytania rzadko się powtarzają.
  • Skup się na poleceniach, poświęć czas na ich systematyczne wykonywanie. Chaotyczne przewracanie kartek, nieuważne czytanie poleceń może wywołać dodatkowa panikę, że nic nie rozumiesz, nic nie umiesz.

A teraz weź dziesięć głębokich wdechów i na maturę!

Zobacz też: Co powinna zawierać prezentacja na istny język polski?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)