Stypendium socjalne
O stypendium socjalne może ubiegać się uczeń, którego dochód rodzinny nie przekroczył 315 złotych na osobę w miesiącu poprzedzającym czas składania wniosku. Miesięczna wysokość stypendium może wynosić od 72, 80 złotych do 182 złotych. Stypendium powinno zostać udzielone w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym - np. pokrycia kosztów zakupu podręczników lub w formie pokrycia kosztów udziału dziecka w zajęciach edukacyjnych.
Pracownik administracyjny może sprawdzić prawdziwość zaświadczeń o zarobkach rodziców lub oświadczeń o uzyskanej pomocy z innych źródeł.
Szczegółowe zasady przyznania stypendium ustala rada gminy.
Stypendium dla najlepszych uczniów
Najzdolniejsi lub najbardziej pilni uczniowie mogą ubiegać się o stypendium za wyniki w nauce. Aby je uzyskać należy mieć wysoką średnią i zachowanie co najmniej dobre w semestrze poprzedzającym okres, na który otrzymuje się stypendium.
Uczeń powinien złożyć wniosek o przyznanie stypendium do komisji stypendialnej, która następnie powinna opatrzyć wniosek własną opinią i przekazać dyrektorowi szkoły. Stypendium za wyniki w nauce wypłacane jest raz w semestrze, a jego wysokość ustala indywidualnie dyrektor.
Ważne, że uczeń może ubiegać się o stypendium po zakończeniu pierwszego roku nauki w danej szkole (np. gimnazjum, liceum)
Stypendium ministra edukacji
O stypendium przyznawane przez ministra edukacji mogą ubiegać się uczniowie, którzy:
- są laureatami międzynarodowej olimpiady
- są laureatami lub finalistami olimpiad przedmiotowych o zasięgu ogólnopolskim
- są laureatami konkursu na pracę naukową zorganizowanego przez instytucję naukową
- uzyskują najwyższe wyniki w nauce w szkole ponadgimnazjalnej
- uzyskują wyniki sportowe na szczeblu krajowym lub międzynarodowym
Stypendium jest jednorazową gratyfikacją finansową i wynosi 3 tysiące złotych.
Zobacz też: Jak się efektywnie uczyć?
Stypendium premiera
Stypendium premiera mogą uzyskać uczniowie, którzy:
- uczęszczają do szkoły, która uprawnia do podejścia do matury
- uzyskali najwyższą średnią w szkole lub są szczególnie uzdolnieni w jednej z dziedzin (reszta ocen musi być co najmniej dobra)
Niestety stypendium ministra edukacji może uzyskać tylko jeden uczeń z danej szkoły i wynosi ono 258 złotych miesięcznie (wypłacane jest od września do czerwca).
Zobacz też: Jak rozplanować naukę w ciągu dnia