Jak rozplanować naukę w ciągu dnia?

Jak rozplanować naukę w ciągu dnia?
Bądź wyspany, gotowy do działania. Podziel rzeczy na ważne i mniej istotne. Ucz się po kolei danych partii materiału. Rób przerwy, zmieniaj kierunki przedmiotów. Poświęć trochę czasu codziennie, staraj się być systematyczny, koncentruj się na danym przedmiocie a łatwiej osiągniesz sukces.
/ 06.04.2011 12:19
Jak rozplanować naukę w ciągu dnia?

Dobę powinno się dzielić na trzy części po osiem godzin. Pierwsza część to czas poświęcony na sen, druga nauce/pracy, trzecia natomiast rozrywce. Logiczne jednak, że nauka przez tak długi czas może być nużąca i nieefektywna. Jak więc zrobić tak, aby przeznaczony na to czas przynosił pożądane rezultaty?

Nie bój się „marnować” czasu na sen, ale z drugiej strony nie przesadzaj w wylegiwaniu się. Nie da się jednorazowo odespać z nawiązką dnia następnego. Twój mózg musi być wypoczęty, aby mógł być aktywny. Jeżeli masz dzień wolny od zajęć, nie wyleguj się do południa w łóżku. Naukowcy udowodnili, że w godzinach od 9 do 15 nasz mózg jest najbardziej podatny na przyswajanie nowych informacji.

Uczyć powinno się około 2-3 godzin z rzędu. Po takim czasie należy zrobić sobie przerwę. Należy również pamiętać o zmienianiu kierunków przedmiotów, które aktualnie studiujemy. Jeżeli poświęcamy czas na historię lub język polski, w następnej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na matematykę, chemię.

Zobacz też: Jak się przygotować do matury?

Innym sposobem na wywiązanie się ze swoich naukowych obowiązków jest metoda od szczegółu do ogółu, bądź odwrotna do niej (w zależności od tego, czy potrafisz planować, szacować potrzebny na wykonanie danej rzeczy czas, czy też nie). Pierwsza taktyka polega na robieniu małych, mniej pracochłonnych spraw tak, aby np. po nauce można było postawić koło danej pracy, przedmiotu plus i przejść do kolejnych spraw. Druga taktyka z kolei wiąże się z poświęceniem czasu jednej, najważniejszej (lub najtrudniejszej) rzeczy. Wymaga energii i zaangażowania.

Dziel materiał, którego musisz się nauczyć. Nie wymagaj od siebie za dużo, ponieważ nie przyniesie to pożądanych efektów a sam będziesz czuł się niekomfortowo z faktem, że nie udało Ci się osiągnąć postawionych sobie celów.

Zobacz też: Mnemotechnika na pomoc Twojej pamięci

Jeżeli się uczysz, nie rozpraszaj swojej uwagi niczym innym. Posprzątaj przestrzeń dookoła siebie, nie SMS-uj ze znajomymi. Skup się na swoim zadaniu.

Stosuj metodę nagród i kar. Jeśli uda Ci się przebrnąć przez wyznaczony materiał do nauki, zafunduj sobie małą gratkę lub pozwól na większą przerwę.

Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, w jaki sposób zaplanujesz swój dzień i ile czasu poświęcisz na naukę. Jeżeli nie chcesz, nie zdobędziesz danej wiedzy. Mimo wszystko dobry plan działania to podstawa do osiągnięcia sukcesu.

Redakcja poleca

REKLAMA