POLECAMY

Przygotowania do matury

Chcąc nie chcąc – egzamin dojrzałości zdać trzeba. Warto jednak rozplanować swoją naukę tak, aby zdążyć na czas ze wszystkimi powtórkami i znaleźć chwile na odpoczynek. Późniejsze wkuwanie w popłochu okrągłą dobę może okazać się zgubne.
Przygotowania do matury

By uczynić przygotowania do matury jak najbardziej efektywnymi, naucz się regularnej, dostosowanej do możliwości swojego organizmu pracy. Oznacza to zarówno sumienne poświęcenie wolnego czasu na powtarzanie materiału, jak i pewną strategię postępowania.

Systematyczność

Nauka długimi godzinami czy zarywanie nocy mogą dawać wrażenie przerobienia sporej partii materiału, ale jest ono złudne – przemęczony umysł działa wolniej, pojawiają się problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Pomoc w postaci mocnej kawy to również czasowe złudzenie podniesionej aktywności.

Mimo stresu związanego ze zbliżającym się egzaminem i presji otoczenia można podejść do przygotowań maturalnych spokojniej. To znaczy – nie marnować energii na stres i naukę tuż przed maturą, ale spożytkować ją na podzielenie materiału na mniejsze części i ustalić, ile powtórzysz dziennie lub tygodniowo. Unormowany czas pracy uspokoi nerwy i przyniesie zaskakujące rezultaty, a także pewność siebie w decydującym dniu. Znajdź także odpowiednie miejsce do nauki – jeśli rodzina, chcąc Cię wspierać, wchodzi co chwila do pokoju, może warto zdecydować się na bibliotekę.

Timing

Nie zaczynaj nauki przez pierwsze 40 minut po przebudzeniu – w mózgu działają w tym czasie substancje, odpowiedzialne za zapominanie marzeń sennych. Jest się wtedy trochę rozkojarzonym i skłonnym raczej zapomnieć informacje, niż je zapamiętać. Zanim rozpoczniesz naukę, pomyśl przez parę minut o czymś innym. Możesz np. rozwiązać krzyżówkę albo rebus. Uruchomi to twórcze myślenie i będzie idealną rozgrzewką intelektualną.

Psychologowie ustalili, że najintensywniej koncentrujemy się przez pierwsze 20 minut przyswajania materiału, kolejne 20 to spadek koncentracji, która po 45 minutach spada niemal do zera. Dlatego lekcje szkolne trwają 45 minut. Co jakiś czas (ok. pół godziny lub godzina) przerwij więc naukę i zrób sobie parominutową przerwę. Pozostań jednak aktywny. Zamiast opadać na łóżko, pograj na gitarze, porysuj, idź na krótki spacer.

Przed pójściem spać zrób małą powtórkę materiału. Wiadomości powtórzone co najmniej raz mają o wiele większą szansę zostać zapamiętane. Ostatniego dnia przed maturą, zgodnie ze zwyczajem, zrelaksuj się i zapomnij o powtórkach. Idź do kina, na rower. Wiadomości systematycznie przez Ciebie powtarzane, poukładają się spokojnie w umyśle.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/9 lat temu
No tak przygotowania matura przygotowaniami, ale ja osobiscie zamiast siedziec calymi dniami i zarywac noce uczac sie na mature polecam wszystkim program do synchronizacji polkul mozgowych, dziala cudownie!!! Oto link: http://allegro.pl/item609624132_ucz_sie_10x_szybciej_matura_zdaj_na_max_gratis.html