Nie ma jednego sposobu na to, aby zdobywać wiedzę łatwo i szybko.

Jak się efektywnie uczyć?

Spraw, by zdobyta wiedza nie odeszła w zapomnienie. Poznaj sposoby na to jak sprawić, aby nauka była efektywniejsza. Wprowadzając podane przykłady w życie, zyskasz dużo czasu, a myśl o nadchodzącym egzaminie nie będzie przerażająca.
/ 07.06.2011 14:06
Nie ma jednego sposobu na to, aby zdobywać wiedzę łatwo i szybko.

Rób notatki

Jeżeli sam je zapisujesz, utrwalasz przy okazji dany materiał. Nie zapisuj każdego wyrazu, zachowuj tylko sens wypowiedzi. Możesz wykorzystać kolorowe długopisy lub zakreślacze. Zaznaczaj nimi najważniejsze partie tekstu. W domu możesz próbować przeredagować tekst tak, aby był dla Ciebie bardziej czytelny i zrozumiały.

Wymyśl własne skróty myślowe

Dzięki nim będziesz sprawniej robił notatki, a ponadto przydadzą się one do tzw. map myślowych. Skojarzenia przy nauce są bardzo ważne. Mimo, że początkowo może wydawać się to dość trudne, na dłuższą metę naprawdę się sprawdza i zdecydowanie ułatwia oraz usprawnia zdobywanie wiedzy.

Zobacz też: Jak rozplanować naukę w ciągu dnia?

Twórz własne mapy myślowe

Możesz zacząć od popularnych grafów, które przydają się m.in. do znaczenia definicji, wypisania charakterystycznych właściwości danego problemu itd. Jeżeli nie potrafisz zapamiętać skomplikowanego schematu, staraj się go upraszczać według własnego uznania. Miej na uwadze własne skojarzenia, które tylko Ty będziesz w stanie rozkodować. Najbardziej zapadające w pamięć są te kontrowersyjne, dziwne, śmieszne, oryginalne, ale przede wszystkim wymyślone właśnie przez Ciebie. To jeden z najlepszych sposobów na to, aby nauka stała się efektywna.

Powtarzaj materiał systematycznie

Postaraj się zajrzeć do danego materiału trzy dni z rzędu. Dzięki takiemu utrwalaniu informacji pozwolisz sobie na trwalsze zapamiętanie np. tekstu. Nie musisz czytać lub uczyć się go dokładnie. Wystarczy, żebyś przejrzał wykonane notatki lub odpowiednie strony z książki danego przedmiotu. Stosując takie małe przypomnienie codziennie (poświęcając mu kilkanaście minut), zyskasz dużo czasu przed egzaminem.

Zobacz też: Mnemotechniki na pomoc Twojej pamięci

Jeżeli się uczyć, nie rozpraszaj swojej uwagi niczym innym

Pamiętaj o tym, aby zachować naokoło siebie porządek. Kiedy zaczniesz się uczyć, niepotrzebny chaos będzie Ci przeszkadzał.

Nie ma jednego sposobu na to, aby zdobywać wiedzę łatwo i szybko. Istnieją jednak metody, które stosując jednocześnie pomogą osiągnąć ten cel. Spróbuj je wykorzystać a uczenie się nie będzie przykrym obowiązkiem, który trzeba wykonać.