Oczywiście dużo zależy od formy wykładu; czy jest przejrzysty, spójny, logiczny, z mocno zaakcentowanymi najważniejszymi zagadnieniami i czy łatwo pozwala słuchaczowi zwrócić uwagę na najistotniejsze informacje.
Niezależnie jednak od tego, jak skonstruowany jest wykład, ważne jest, aby odpowiednio do niego się przygotować i umieć w trakcie jego trwania skoncentrować się na samym przekazie.
Poznaj też : Strategie uczenia się
Poznaj osiem zasad, które pozwolą Ci zostać uważnym słuchaczem na wykładach:
- Przed pójściem na wykład przejrzyj notatki z poprzedniego wykładu. Jeżeli jego tematyka jest dla Ciebie zupełnie nowa, poszukaj ogólnych informacji dotyczących danego zagadnienia. Mózg lepiej absorbuje poznawaną wiedzę, gdy posiada ogólny obraz (zarys) tematu.
- Odpręż ciało. Zapamiętujesz lepiej, kiedy Twoje mięśnie są rozluźnione, oddech spokojny - głęboki i rytmiczny; gdy jesteś zrelaksowany i wypoczęty. Wystarczy, że przed wejściem do sali przez minutę skoncentrujesz uwagę na oddychaniu, wykonując rytmiczne oddechy: głęboki wdech nosem, zatrzymanie powietrza na 3-4 sekundy i spokojny wydech ustami.
- Sformułuj szczegółowo cel, jaki chcesz osiągnąć uczestnicząc w wykładzie. Wypowiedz go głośno lub w myślach, pamiętając, aby był konkretny, wyrażony pozytywnie (to, czego chcesz, a nie to, czego nie chcesz) i w czasie teraźniejszym, np.: „Po zakończeniu wykładu potrafię omówić główne cechy systemów edukacyjnych w Europie, w XIX wieku”. Bezwzględnie unikaj negatywnego programowania umysłu komunikatami typu: „Kolejny nudny wykład”, „Znowu nie wiele zrozumiem”, itp.
- Przeprowadź wizualizację oczekiwanych efektów. Zamknij oczy i wyobraź sobie, jak bardzo interesujący i przejrzysty jest wykład, jak dobrze wszystko rozumiesz, zapamiętujesz, z jaką łatwością robisz notatki i wychodzisz z sali z poczuciem zadowolenia i dobrze wykorzystanego czasu.
- Usiądź jak najbliżej wykładowcy. Wymusi to na Tobie większą uwagę, a przy okazji lepiej będziesz słyszeć to, co mówi prowadzący. Wydaj polecenie swojej pamięci. Powiedz w myślach, z pełnym przekonaniem: „Łatwo zapamiętam w ciągu najbliższych 1,5 godziny wszystkie ważne informacje dotyczące … (tu przypomnij sobie postawiony cel).
- Wyobraź sobie, że wykładowca mówi tylko do Ciebie. W myślach prowadź z nim dialog, zadawaj pytania, kwestionuj, oceniaj i komentuj. Notuj swoje przemyślenia na kartce. Staraj się dopowiadać wypowiadane kwestie i przewidywać, kiedy prowadzący przejdzie do następnego zagadnienia i o czym będzie dalej mówił.
- Wyobrażaj sobie treść prezentacji. Wyświetlaj w swojej głowie „film” będący ilustracją przekazywanych treści. To doskonale wzmacnia koncentrację i wspomaga zapamiętywanie.
- Bądź aktywny w czasie wykładu. Zadawaj pytania, proś o wyjaśnienia, wyrażaj głośno wątpliwości i uwagi. Osobiście biorąc udział w wydarzeniu, angażujesz emocje, które powodują uruchomienie głębszych procesów myślowych, a tym samym większe zaangażowanie pamięci.
Zobacz też : Jak nauczyć się czytać ze zrozumieniem?