POLECAMY

Ucz się odpowiednio wcześniej

Najgorsze co możesz zrobić, to odkładać przygotowywanie się do egzaminu na później tak, że w końcu na kilka dni przed godziną zero łapiesz się, że właściwie nie jesteś zbyt dobrze przygotowany i oto czeka Cię kilka dni kucia non - stop.
Ucz się odpowiednio wcześniej

Dlaczego?

  • Ucząc się parę dni przed egzaminem potęgujesz strach: “Och, tak mało czasu już zostało, a tyle jeszcze mam do nauki!”
  • Nauka jest nieefektywna - mózg po kilku godzinach asymilowania wiedzy męczy się i nie przyjmuje nowych informacji zbyt dobrze. np. jedna godzina uczenia się na świeżo np. rano jest równa trzem godzinom kucia po nocach!
  • Nie jesteś w stanie nauczyć się w dwa dni i zapamiętać wiedzy potrzebnej do egzaminu - zgodnie z prawem Murphy’ego, rzeczy zajmują zawsze wiele więcej czasu niż zaplanowaliśmy. 
  • Działaj! Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że Mozart osiągnął mistrzostwo nie dlatego, że miał talent, ale dlatego, że mając 21 lat miał już za sobą 10.000 godzin spędzonych przy pianinie? Trening czyni mistrza.

Organizacja - dobrze zaplanuj naukę

  • Dobra organizacja jest podstawą ergonomicznej pracy i wpływa na motywację. Jeśli dobrze zorganizujesz swój czas i zrobisz wszystkie zaplanowane zadania, wolny czas będziesz mógł wykorzystać na przyjemności ( kino, gry, imprezy, spotkania ze znajomymi czy co tam jeszcze chcesz)
  • Zaplanuj dokładnie cały czas który pozostał ci do egzaminu - np. że każdego dnia będziesz się uczył określoną ilość godzin. Zalecam zrobić to jak najwcześniej w ciągu dnia. Jak dajesz radę to ucz się rano. Jeśli chodzisz do szkoły to po przyjściu odpocznij trochę i zabierz się za robotę. Gdy odłożysz to na koniec dnia to prawdopodobnie przełożysz na kolejny dzień… i kolejny… i kolejny…

Swoją drogą skoro wybrałeś studia jakie wybrałeś to dlaczego przechodzenie przez sesję jest czasami takie ciężkie? Zdaję sobie sprawę z tego, że zdarzają się przedmioty, które ni w ząb nie pasują do wybranego kierunku. Sam na kierunku komunikacja społeczna mam w zdecydowanej większości zajęcia, które z komunikacją mają tyle wspólnego, że przychodzi wykładowca i coś mówi. Dlatego jeżeli masz pasję licz się z tym, że nawet idąc na studia w wybranym kierunku sporo będziesz musiał pracować na własną rękę.

Obecnie pracuję indywidualnie z chłopakiem, który zamierza studiować medycynę. Wierzę, że będzie świetny bo podchodzi do tematu niezwykle poważnie chociaż ma dopiero 17 lat! Uczy się biologii, chemii i anatomii na własną rękę. Poza tym ogląda medyczne seriale i uczy się nomenklatury medycznej po angielsku. Robi ogromne postępy ze spotkania na spotkanie. Ma cele i misję niesienia pomocy ludziom - tacy ludzie czynią ten świat lepszym! Jakie są Twoje cele i marzenia? Wyznaczając je egzaminy będą tylko małymi schodkami na drodze Twojej kariery.

  • Rozłóż materiał na cały ten okres i zostaw sobie jeszcze kilka dni luzu - na powtórki, relaks, nieprzewidziane okoliczności. Nigdy nie wiadomo czy na dwa dni przed egzaminem nie wydarzy się coś takiego, że na naukę nie będziesz mógł poświęcić ani minuty. Zadbaj o to.
  • Zrób Mapę Myśli. Potrzebujesz planu? Mapy myśli pozwalają w kompaktowy sposób widzieć zarówno przegląd projektu, ogólną ideę jak i szczegółowe punkty projektu. Z mapami Myśli widzisz powiązanie pomiędzy tematami, co pomaga w zrozumieniu tematu i lepszym zapamiętywaniu.
  • Skoncentruj się na tym co robisz. Poświęć 100% uwagi na to co studiujesz, nawet jeśli wydaje się to łatwe. W tym samym czasie pamiętaj, aby wyłączyć radio czy TV które podświadomie odwracają część Twojej uwagi. Przestań zamartwiać się problemami czy myśleć o czymś innym. Pilnuj skupienia! Jeżeli czujesz, że odlatujesz dyscyplinuj się słowami: ”Wracaj do nauki”.

   

Zaglądaj na mój blog - stale coś nowego: www.bartekpopiel.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
łatwo powiedzieć