POLECAMY

Jak się zmobilizować do nauki? Czy warto uczyć się systematycznie?

Pomyśl sobie, że jeżeli zrobisz to szybciej – będziesz miał więcej czasu dla siebie. Systematyczność w nauce sprawi, że nie będzie to dziedzina tak obca, a przez to tak niechętnie kultywowana.
Jak się zmobilizować do nauki? Czy warto uczyć się systematycznie?

Wiesz, że egzamin jest zapowiedziany na za tydzień, ale za nic w świecie nie chce Ci się uczyć? Zastanawiasz się po co uczyć się już teraz skoro zostało tak dużo czasu? Nie chcę Cię martwić, ale warto przysiąść do tego wcześniej, niż za późno.

Wszystko zaczyna się od sposobu nauki „na co dzień”. Jeśli nie uczysz się systematycznie, ciężko jest nagle zmobilizować się do nauki. Lepiej poświęcać kilkanaście minut dziennie na dany materiał, żeby później wystarczyło go tylko powtórzyć, nie zaś uczyć się wszystkiego. To naprawdę działa! Sama myśl, że nie będziesz musiał poświęcać tyle czasu przed egzaminem powinna sprawić, że przekonasz się do systematycznej nauki.

Stosuj metodę nagród i kar

Wynagradzaj się za małe sukcesy. Bądź konsekwentny w nauce. Jeżeli nauczysz się danej partii materiału, zrobisz jakieś zadanie, czy projekt – pozwól sobie na małe co-nieco. Sam ze sobą ustal pewne reguły, które pomogą Ci się skoncentrować i dążyć do celu. Raz na jakiś czas poświęć więcej czasu, uzupełnij zaległości a w zamian np. miej więcej czasu na rozrywkę. 

Zobacz też: Ucz się odpowiednio wcześniej

Warto czekać z nauką do ostatniej chwili?

Wiadomo, że lenistwo pogłębia się z biegiem czasu. Odpuścisz sobie raz, potem drugi i trzeci. Nie zawsze jest czas i chęć, a może raczej prawie nigdy. Jednak nauka na ostatnią chwilę mimo tego, że może wydawać się „wygodna” – wcale taka nie jest.

Stres związany z niewypełnieniem zadania potęguje się w miarę wyznaczonego terminu do jego oddania, a dni upływają coraz szybciej. Wszystkich informacji się nie zapamięta, a jeśli nawet to są one w pamięci krótkotrwałej. W razie powtórnego egzaminu, bądź np. przy odpowiedzi nie będziesz w stanie przypomnieć sobie „nauczonego” materiału i ponownie stracisz czas na naukę.

To, ile czasu poświęcisz na naukę zależy wyłącznie od Ciebie. Lepiej jednak efektywniej wykorzystać czas, systematycznie poświęcać kilkanaście minut dziennie i samemu potrafić zmobilizować się do tego a potem czekać na zadowalające efekty.

Zobacz też: Jak ważne jest Twoje miejsce do nauki

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)