Jak poznać i wykorzystać swój rodzaj pamięci?

Udawana pewność siebie pomoże Ci przezwyciężyć lęk społeczny/ fot. Shutterstock
Rozróżnia się trzy podstawowe typy pamięci, przez co możemy rozróżnić trzy kategorie ludzi: wzrokowców, słuchowców oraz kinestetyków. Poznaj cechy charakterystyczne dla każdego z nich.
/ 06.04.2011 13:42
Udawana pewność siebie pomoże Ci przezwyciężyć lęk społeczny/ fot. Shutterstock

Wzrokowcy

Wzrokowcy to najpopularniejsza grupa. Charakteryzują się pamięcią obrazową. Wiedzą w jakiej gazecie przeczytali daną informację, nierzadko na której lub po której stronie się znajdowała. Jeżeli więc jesteś wzrokowcem, przy nauce używaj kolorowych długopisów lub flamastrów do zaznaczania interesujących Cię informacji. Pozwoli Ci to lepiej utrwalić wiedzę. W zapamiętaniu danych komunikatów pomogą wszelkiego rodzaju filmy i wizualizacje, schematy oraz tabelki.

Można to wykorzystać do efektywnej nauki, dlatego naucz się korzystać ze schematów, drzewek myślowych. Twórz je a przy powtórce, np. do egzaminu, odtwarzaj informacje zawarte w tych właśnie mapach myślowych, skojarzeniowych.

Słuchowcy

Słuchowcy charakteryzują się tym, że szybciej zapamiętują informację usłyszaną z jakiegoś źródła. Pomocne będzie dlatego np. chodzenie na wykłady, ponieważ mózg szybciej przyswaja wiadomości mówione, które przy opuszczeniu wykładu nie są do powtórzenia, a co najwyżej do przeczytania. W nauce pomocne będą wszelkie źródła, które są wynikiem mowy.

Zobacz też: Jak rozplanować naukę w ciągu dnia?

Przy nauce języka obcego warto słuchać płyt, wsłuchiwać się w teksty piosenek, oglądać w telewizji kanały obcojęzyczne. Jest to grupa najbardziej podatna na ich naukę. Osoby, które reprezentują ten typ pamięci mogą przy nauce wykorzystać także ton, akcent itd.

Kinestetycy

Ostatnią grupę opisują ludzie, którzy cenią sobie komfort i przestrzeń w życiu. Są spontaniczni, energiczni. Ciągle mają zajęte ręce, szukają przedmiotów, które mogą trzymać podczas swojej wypowiedzi. Kinestetycy z kolei w trakcie nauki, zapamiętywania informacji mają potrzebę ruchu. Odpowiednim rozwiązaniem dla takich osób jest nauka podczas poruszania się, bawienia długopisem itd. 

Zobacz też: Poznaj trzy sposoby efektywnego notowania

Warto pamiętać, że wiadomości zapamiętywane przez tę grupę ludzi nie odzwierciedlają się w słowach, lecz w czynach. W pamięci zapadają mu szczególnie rzeczy, których doświadczył. Jest osobą „nadgorliwą”, nadmierna gestykulacja wydaje się na porządku dziennym.

Nie są to jedyne grupy, ponieważ podziały te dyskretnie się na siebie nakładają, istnieją także połączenia danych typów. Jest to jednak podstawowy podział i warto wykorzystać informacje o samym sobie do efektywnej pracy.

Redakcja poleca

REKLAMA