Jak przebiega egzamin ustny z języka polskiego?

Jak przebiega egzamin ustny z języka polskiego?
Matura co raz bliżej. Prezentacje gotowe, białe koszule wyprasowane. Ale czego tak na prawdę uczniowie mogą się spodziewać po egzaminie ustnym z języka polskiego? Jak przebiega egzamin i za co jesteście oceniani? Kilka informacji poniżej. Powodzenia!
/ 21.03.2011 15:04
Jak przebiega egzamin ustny z języka polskiego?

Czas trwania i pytania

Matura z języka polskiego jest obowiązkowa. Część ustna egzaminu trwa około trzydziestu minut i składa się z dwóch części: twojej wypowiedzi na wybrany przez temat i rozmowy z komisją na temat bibliografii, postawionej tezy, wniosków. Po wejściu na salę macie 5 minut na przygotowanie się. Następnie przechodzisz do trwającej około 15 minut prezentacji opracowanego przez siebie tematu.

Podczas prezentacji komisja nie będzie ci przerywać. To twoje 15 minut, więc dobrze je wykorzystaj. Staraj się zbudować swoją wypowiedź na podstawie przygotowanych punktów w taki sposób, by płynnie przechodzić od punktu do punktu budując zgrabna, logiczna całość. W drugiej części będą ci zadawane pytania. Ten etap trwa około 10 minut, a pytania będą dotyczyły jedynie treści zaprezentowanych w pracy. 

Zobacz też: Zanim przystąpisz do nauki - zastanów się

Pytania mogą dotyczyć bibliografii czy uzasadnienia twojego stanowiska w opracowanym problemie. Może się zdarzyć również tak, że dzięki twojemu zaangażowaniu i doskonałemu przygotowaniu wyczerpiesz temat podczas swojej wypowiedzi i przedmiotowy zespół egzaminacyjny nie będzie miał więcej pytań.

Zobacz też: Jak przygotować się do matury?

Za ustna część egzaminu z języka polskiego możesz uzyskać maksymalnie 20 punktów. Kryteria oceny są takie same dla wszystkich uczniów w całej Polsce. Co głównie brane jest pod uwagę?

  • prezentacja tematu – kompozycja wypowiedzi, jasność formułowania myśli, poprawność stylistyczna i językowa, bogactwo językowe
  • zrozumienie tematu - trafność w doborze literatury i materiałów pomocniczych, logiczna spójność pomiędzy formułowanymi argumentami a tematem, poprawność i trafność wyciągniętych wniosków

Redakcja poleca

REKLAMA