Bajki, których słuchało się w dzieciństwie z audiobooka, mogą być dla dziecka magicznym wspomnieniem na całe życie/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Jak kreatywnie spędzać czas po szkole

Warto dobrze rozplanować swój wolny czas - zwłaszcza ten po szkole. Co wtedy robić? Oczywiście, że nie siedzieć w domu! Poznaj nasze propozycje na ciekawe i kreatywne spędzanie czasu po szkole!
/ 06.12.2011 00:04
Bajki, których słuchało się w dzieciństwie z audiobooka, mogą być dla dziecka magicznym wspomnieniem na całe życie/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Dzieci często po szkole zawożone są przez rodziców na dodatkowe zajęcia. Charakter zajęć jest przeróżny - mogą to być zajęcia taneczne, sportowe, edukacyjne. Będąc rodzicem pamiętajmy jednak, aby zajęcia sprawiały dzieciom przyjemność, a nie były kolejnym męczącym obowiązkiem.

Oczywiście - dopóki dziecko nie spróbuje nie dowiecie się, czy lubi dany typ zajęć. Dlatego warto wybrać się na pierwsze zajęcia (ewentualnie przyjrzeć im się z perspektywy widza) i dopiero potem zadecydować, czy dziecko będzie ostatecznie na nie uczęszczać.

Uniwersytet dzieci

Uniwersytet dla dzieci to bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Polega ono na organizowaniu przez uczelnie wyższe zajęć dla dzieci! Tematyka zajęć jest przeróżna - znajdziemy wykłady z chemii, fizyki, biologii - a wszystko to omawiane jest przez profesorów uniwersytetckich w przystępny dla dziecka sposób.

Zajęcia odbywają się przede wszystkim w konkretnych miejscach - wydziałach lub instytutach uniwersytetów!

Aby zapoznać się z ofertą uniwersytetów wystarczy odwiedzić stronę uniwersytetdzieci.pl i wybrać wraz z dzieckiem interesujące Was seminaria!

Obcowanie z naturą

Warto zabrać malucha w plener, zwłaszcza, gdy pogoda dopisuje. Na początek możecie zacząć od szkółek leśnych, gdzie dziecko będzie mogło zasadzić swoje własne drzewko. To dla dziecka ogromna frajda, ale i nauka ekologii. Dobrym rozwiązaniem jest także wizyta w ogrodzie botanicznym lub w ogrodach uczelni o charakterze ogrodniczym.

Dziecko pozna dzięki temu wiele nowych rzeczy -  nauczy się dbać o środowisko, pozna wiele ciekawych roślin. Kto wie, może takie wyjście sprawi, że Twój maluch będzie marzył o zostaniu projektantem ogrodów w przyszłości?

Basen

To świetna rozrywka - zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Jeśli dziecko nie umie jeszcze pływać - nie zwlekajcie. Ta umiejętność przyda się zawsze. W Waszej okolicy z pewnością jest basen, więc możecie zapisać dziecko do grupy dla początkujących. Jeśli zdecydujecie się chodzić z maluchem na basen możecie być spokojni - zajmie się nim instruktor, a Wy popływacie chwilę i zrelaksujecie się w wodzie.

Jeśli na tygodniu ciężko Wam zorganizować zajęcia na pływalni (może jest zbyt daleko od Waszego miejsca zamieszkania) sprawdźcie, czy są kursy weekendowe. Wiele basenów oferuje możliwość nauki w sobotę lub niedzielę. Warto także wybrać się na rodzinne pływanie po zakończonym kursie!

Polecamy: Inteligentne emocje - co to takiego

Taniec

Zajęcia taneczne, aerobik, rytmika organizowane są przez wiele centrów kultury. To, które znajduje się najbliżej Waszego domu także powinno mieć zajęcia z nauką tańca w ofercie.

Pamiętaj jednak, że nie każde dziecko lubi tańczyć i nie każdemu to wychodzi. Nie nalegaj więc na siłę, aby malec chodził, skoro tego nie lubi!

Szkoła muzyczna

Zajęcia w szkole muzycznej mają charakter szkolnych. Warto jednak zapisać uzdolnione muzycznie dziecko na naukę gry na danym instrumencie lub naukę śpiewu. Pamiętaj jednak, że dziecko będzie musiało ćwiczyć w domu!

Nauka języka

Nauka języka obcego rozszerzona poza program szkolny daje dziecku większe perspektywy w życiu. W obecnych czasach znajomość języka angielskiego jest wręcz wymagana! A najlepiej, aby każdy znał przynajmniej dwa języki obce. Zastanów się zatem, czy nie będą to dobre zajęcia pozalekcyjne dla Twojego malucha.

Nie przesadzaj jednak i nie zapisuj dziecka od razu na naukę dwóch języków obcych. Poczekaj, aż oswoi się z jednym!

Zajęcia plastyczne

Zajęcia plastyczne, takie jak nauka rysunku, czy rzeźby (a może garncarstwa) będą rozwijać zdolności Twojego dziecka. Jeśli wiesz, że malec lubi rysować dołóż starań, aby w przyszłości robił to profesjonalnie!

Sport

Zajęcia sportowe pozwalają dzieciom rozładować energię i zrelaksować się po szkole! Warto zatem rozwijać w dziecku sportowe pasje. Do wyboru jest mnóstwo zajęć - tenis, siatkówka (np. szkolne SKS-y), jazda konna, karate i wiele, wiele innych!

Dobre są także obozy dla dzieci - jeśli nie możesz jechać na narty całą rodziną zastanów się, czy nie wysłać dziecka na zimowisko, na którym maluch nauczy się tej trudnej sztuki!

Zakupy

Niestety musisz liczyć się z tym, że pasja dziecka będzie kosztowna. Nikt nie oczekuje od Ciebie, że od razu kupisz dziecku cały kostium do tenisa lub od razu konia do jazdy. Jednak zakup rakiety tenisowe, kasku, ubrania sportowego, skrzypiec (jeśli dziecko chce grać) będzie obowiązkowy!

Polecamy: Jak nauczyć się szybciej uczyć?

Korepetycje

Wielu rodziców decyduje się na korepetycje dla dziecka. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko nie radzi sobie - np. z matematyką korepetycje będą dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj, że póki zaległości są małe łatwiej je nadrobić. O wiele trudniej będzie uczyć się dziecku, które ma problemy z podstawowymi zagadnieniami.

Trochę kultury

Zadbaj także o rozwój kulturalny dziecka. Warto raz na jakiś czas wybrać się do muzeum, teatru lub kina!

Zobacz także: Jak rozwijać zainteresowania dziecka?