Jak ćwiczyć umysł?

Żeby być samodzielne i niezależne, dziecko potrzebuje Twojej uwagi/ fot. Shutterstock
Nawet w wolnym czasie warto ćwiczyć swój umysł. Jeśli mamy wakacje, dłuższą przerwę od nauki, chorujemy lub po prostu - mamy wolny czas nie wahajmy się trochę rozgrzać swój umysł!
/ 19.11.2011 17:57
Żeby być samodzielne i niezależne, dziecko potrzebuje Twojej uwagi/ fot. Shutterstock

Specjaliści uważają, że mózg należy ćwiczyć niemalże zawsze. Czasem nie mamy ochoty na wysiłek umysłowy - wolimy zasiąść w fotelu przed telewizorem lub poprzeglądać fora internetowe. To jednak nie ćwiczy naszego umysłu, a jeśli przestaniemy o niego dbać - będziemy musieli pogodzić się z faktem, że pewne informacje będziemy przyswajać wolniej, nasza pamięć pogorszy się.

Jak temu zapobiec i ciągle ćwiczyć umysł?

Jak ćwiczyć umysł - krzyżówki, sudoku

Czasem do ćwiczenia umysłu wystarczą... krzyżówki. Spodziewalibyście się, że rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku wpływa pozytywnie na Wasz mózg? Tak jest - dzięki temu stale ćwiczymy swoje zmysły. Pamiętaj jednak, aby zmieniać poziom trudności - np. w sudoku możesz zacząć od najłatwiejszych łamigłówek i przechodzić do coraz trudniejszych.

Krzyżówki i sudoku są świetnym pomysłem na spędzanie wolnego czasu w zaciszu domu - zamiast włączać telewizor możemy zasiąść w fotelu z "Jolką".

Również gry planszowe rozwijają nasz mózg. Szczególnie polecane są te zmuszające nas do myślenia - np. scrabble, szachy. To z kolei dobry pomysł na spotkanie towarzyskie lub zacieśnianie więzi rodzinnych - możecie grać całą rodziną!

Zastanów się - czy zamiast oglądać telewizję nie lepiej ułożyć puzzle? A jeśli naprawdę mamy ochotę włączyć telewizor wybierzmy kanał edukacyjny!

Zobacz też: Czy wiesz co jeść podczas nauki?

Jak ćwiczyć umysł - czytać!

Co daje nam czytanie książek? Bardzo wiele - przede wszystkim podczas czytania musimy się skoncentrować, a ćwiczenie koncentracji pozwala  nam na późniejsze łatwiejsze zapamiętywanie faktów,a tym samym przyswajanie wiedzy.

Oczywiście czytanie książek możemy praktykować w wielu miejscach - podczas jazdy autobusem, w domu. Ciekawym rozwiązaniem jest także odsłuchiwanie audiobooków. To także wymaga od nas koncentracji. Audiobooków możemy słuchać podczas codziennych czynności, np. jazdy samochodem czy gotowania.

Zobacz też: Jak się efektywnie uczyć?

Jak ćwiczyć umysł - rozwijać pasje

Nasz mózg możemy ćwiczyć także poprzez rozwijanie pasji lub pracę twórczą. Mamy tu na myśli np. malowanie, sztukę decoupage, muzykę. Nie bójmy się eksperymentować! Najważniejsze, zdaniem ekspertów, to nie dopuścić do utracenia tzw. ciekawości poznawczej. Dopóki coś nas interesuje, chcemy coś robić - próbujmy swoich sił! 

Redakcja poleca

REKLAMA