Rozwijanie zainteresowań dziecka/ Fot. SXC. hu fot. Materiały prasowe

Jak rozwijać zainteresowania dziecka?

Przyszłe zainteresowania i pasje dziecka można rozpoznać już w pierwszym okresie jego rozwoju. Warto więc dokładnie obserwować zachowania malucha, by poznać jego predyspozycje.
Rozwijanie zainteresowań dziecka/ Fot. SXC. hu fot. Materiały prasowe

Mózg dziecka kształtuje się w pierwszym miesiącu ciąży, a już od chwili narodzin maluch przyswaja niezwykle dużo informacji. Z minuty na minutę zdobywa coraz więcej umiejętności, a wszystkie procesy poznawcze w jego mózgu odbywają się w zaskakująco szybkim tempie. Potencjał małego geniusza warto więc wykorzystać już od pierwszych chwil życia.

Obserwuj, słuchaj i reaguj

Baczne oko rodzica nie powinno przegapić kierunku zainteresowań dziecka. Przykładowo, jeśli maluch dużo czasu poświęca zabawom plastycznym - wykorzystujmy przy nich różne techniki malarskie. Jeśli podryguje nóżką i rusza się w rytm piosenek – może warto zastanowić się nad zajęciami muzycznymi. - Ukryte predyspozycje językowe można rozpoznać, gdy dziecko szybko wyłapuje i zapamiętuje nowe słowa z obcojęzycznych wierszyków i piosenek – mówi Agnieszka Godlewska – Wawrzyniak z Centrum Helen Doron Early English. - Ważne jest aby rodzice proponowali maluchowi różnorodne zabawy pokazując w ten sposób wiele ciekawych form spędzania wolnego czasu. Analizowanie zachowań dziecka pozwala rodzicom rozpoznać jego ukryte talenty. Dzięki temu, można odpowiednio wcześnie zareagować zastanawiając się w jaki sposób rozwinąć jego zdolności – dodaje ekspertka.

Polecamy: Błędy rodzicielskie - jak ich unikać?

Pokazuj świat

Inteligencję dziecka warunkują jego aktywność, środowisko oraz czynniki - genetyczny i wychowawczy. Niewątpliwie, za intelektualny rozwój dziecka odpowiedzialni są rodzice. Przyszłe talenty, chęć osiągnięcia sukcesu, motywacja do pracy – to cechy, które kształtują się już w pierwszych latach życia. Jednym z zadań mamy i taty jest więc dokładna obserwacja potomka. Nie należy natomiast mylić jej z nadopiekuńczością. Przesadna troskliwość, zaspokajanie własnych ambicji często mają destrukcyjny wpływ na skłonności odkrywcze dziecka. Oczywiście, obecność opiekunów jest ważna, by maluch nie stracił pewności podczas odkrywania tajemnic świata. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek pozwalając mu swobodnie rozwijać własną niezależność.

Polecamy: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania?

Zajęcia dostosuj do osobowości dziecka

Przy doborze zajęć tematycznych należy pamiętać, by za każdym razem odpowiadały one upodobaniom malucha. Dobrze jeśli kojarzyć będą się z przyjemnie spędzonym czasem. Forma ich prowadzenia powinna opierać się głównie na zabawie, ponieważ np. nauka  języka obcego czy tańca we wczesnym wieku to proces płynny, dziecko natomiast w sposób spontaniczny pokonuje jej kolejne etapy. Rodzice nie powinni też przesadnie naciskać na efekty ani wypytywać malucha czego dokładnie się dzisiaj nauczyło. Lepiej porozmawiać o tym z prowadzącym zajęcia nauczycielem, który jest w stanie dokładnie określić zagadnienia wymagające poprawy.

Zobacz także: Jak nauka języka obcego wpływa na rozwój dziecka?