Czy wiesz jak nauczyć dziecko czytać?

Chcesz nauczyć dziecko czytać ale nie wiesz od czego zacząć? Zobacz jak nauczyć dziecko czytać krok po kroku.
/ 27.01.2011 12:57

jak nauczyć dziecko czytać

Fot. Fotolia

Jak nauczyć dziecko czytać? – wskazówki

Nauka czytania składa się z konkretnych etapów, które trzeba koniecznie spełnić, żeby nauka przyniosła efekty.

Naucz najpierw dziecko brzmienia kolejnych liter. Pokaż mu jak wygląda dana litera – wielka i mała. Głośno ją wypowiedz i poproś dziecko, żeby ją kilkakrotnie powtórzyło. Warto w tym celu posłużyć się gotowym elementarzem bądź stworzyć go samemu. Na oczach dziecka napisz daną literę i obok narysuj lub wklej ilustrację rzeczy, która zaczyna się na tę literę. Gdy dziecko osłucha się z brzemieniem litery, razem poszukajcie nazw przedmiotów zaczynających na nią.

Następnego dnia powtórzcie literkę. Możesz zrobić też proste ćwiczenie na rozpoznawanie kształtu litery, np. zrób rozsypankę z różnych wyrazów, m.in. zawierających daną literkę (na początku, końcu, w środku) i poproś, żeby dziecko wybrało wyrazy z tą literką.

Przy nauce literek skoncentruj się tylko na jednej literze naraz. W zależności od tempa przyswajania materiału przez dziecko, ustal częstotliwość lekcji. Wybierzecie takie dni kiedy ty i dziecko macie dużo czasu.

Warto do nauki literek włączyć plastikową tablicę z literkami. Dzieci uczą się również przez dotyk. Kupisz je w sklepie z zabawkami lub w lepszych księgarniach.

Zobacz: Dlaczego dzieci mają trudności w czytaniu?

Jak nauczyć dziecko czytać: podział na spółgłoski, samogłoski i sylaby

Do nauki czytania przejdź tylko wtedy, gdy dziecko opanuje wszystkie literki i bezbłędnie będzie umiało rozpoznawać ich kształty i brzmienie.

Polecamy na Babyonline.pl: Jak wychować genialne dziecko? Plan na pierwsze dwa lata

Czytanie rozpoczynaj od słów krótkich, najlepiej o układzie spółgłoska-samogłoska-spółgłoska, np. dom, kot. Przygotuj fiszki lub kup książeczki do nauki czytania z obrazkami. Każde słowo powinno być zilustrowane.

Podziel wyraz na sylaby, np. ko-tek, do-mek, poproś dziecko o powtórzenie sylab, po czym zapytaj jakie słowo usłyszało. Gdy dziecko nauczy się składać jednosylabowe wyrazy, przejdźcie do 3- i 4-sylabowych.

Następny etap polega na podziale wyrazów między spółgłoską a samogłoską . Dzielimy dłuższy wyraz na sylaby, np. kom – pu – te – rek i prosimy dziecko złożyło wyraz. Pilnuj jednak, żeby dziecko nie powtarzało słowa sylabizując tylko od razu wypowiedziało je w całości.

Dopiero jeśli dziecko opanowało kolejne etapy, możemy przejść do syntezy fonemowej. Rozpoczynamy od krótkich wyrazów: n-o-s, k-o-t, u-l, pamiętając o poprawnym wybrzmiewaniu głosek (bez dodawania y). My głoskujemy a zadanie dziecka polega na poprawnym złożeniu wyrazu. Stosując zasadę stopniowania trudności powoli przechodzimy do wyrazów 4 i 5 głoskowych.

Gdy dziecko opanowało już składanie wyrazów, przechodzimy do trudniejszego etapu. Ćwiczenia tego typu mają na celu skupić uwagę dziecka przez nieco dłuższy czas na danym wyrazie. Polegają one na klaśnięciu po każdej podanej głosce: k- klaśnięcie – r – klaśnięcie –o – klaśnięcie – w – klaśnięcie – a - klaśnięcie (krowa).

Z czasem dziecko samo będzie wymyślało utrudnienia – podskoki, tupanie, stukanie w stół itp. Im więcej wykonamy takich ćwiczeń tym łatwiej dziecko będzie rozkładało wyraz na głoski.

Teraz już tylko pozostaje ci zasiąść z dzieckiem do pierwszej czytanki. Niech to będą proste teksty w rodzaju „Ala ma kota”.

Zobacz także: Przygotowanie do nauki czytania i pisania – pomoce dydaktyczne

Redakcja poleca

REKLAMA