POLECAMY

Czym jest ECDL?

European Computer Driving Licence, czyli Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych, żargonowo zwany Komputerowym Prawem Jazdy nie ma nic wspólnego z użytkowaniem samochodów, ma za to wiele wspólnego z posługiwaniem się komputerem.
Czym jest ECDL?

Uzyskanie certyfikatu nie jest uzależnione od wieku, ani umiejętności wstępnych, niestety bywa uzależnione od zasobności portfela, ale o tym później.

Kto może zdobyć ECDL?

Już uczniowie szkół podstawowych mogą ubiegać się o zdanie tego egzaminu na poziomie ECDL eCitizen - przystępując jedynie do wybranych egzaminów. Dalsza przygoda z Certyfikatem będzie skutkowała zdawaniem kolejnych egzaminów, które umożliwią uzyskanie poziomu ECDL Start, a w dalszej kolejności ECDL Core.

Ważną informacją jest, że raz zdany egzamin, np. na poziomie eCitizen nie wymaga powtórzenia na poziomie EDCL Start, ponieważ kolejne kroki wtajemniczenia w wiedzę z zakresu obsługi komputera to kolejne umiejętności.

Zatem ECDL jest egzaminem już dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Mogą się o niego ubiegać również studenci i osoby pracujące.

Dlaczego warto mieć ten Certyfikat?

Przede wszystkim dlatego, że jest certyfikatem ogólnoeuropejskim, jednolicie określającym poziom umiejętności obsługi komputera na terenie całej Unii Europejskiej.

Uzyskanie certyfikatu na poziomie Core zwalnia przyszłych studentów z uczestnictwa i zdawania egzaminów z zakresu przedmiotu; technologie informacyjne, poza tym jest ważnym elementem rekrutacyjnym dla osób ubiegających się o pracę. 

Polecamy: Jak dbać o podręczniki, żeby się nie niszczyły?

Ile kosztuje ECDL?

Uzyskanie ECDL w zależności od poziomu to cena z przedziału 100 - 450 zł. Do tej kwoty należy również doliczyć ceny poszczególnych egzaminów. Jeśli jesteś uczniem będzie przysługiwała Ci zniżka. Możliwe jest również, że Twoja szkoła postarała się o środki finansowe na opłacenie certyfikatów i egzaminów uczniów - warto zainteresować się to sprawą.

Jeśli będziesz zainteresowany zdobyciem ECDL - polecam odwiedzenie strony internetowej Polskiego Towarzystwa Informatycznego, ponieważ to właśnie PTI prowadzi szkolenia i egzaminy w ramach ECDL. 

Czytaj także: Jaki zawód?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)