Tysiące jezior, a wokół nich pełne jagód i grzybów lasy, urocze miasteczka i piękne krzyżackie zamki – Warmia i Mazury to zdecydowanie wymarzone miejsce na rodzinny wypoczynek. W szczycie wakacyjnego sezonu na mazurach bywa tu tłoczno i dość drogo. W czerwcu i wrześniu działają wszystkie sezonowe atrakcje, jest luźniej i często można liczyć na zniżki. Dlatego tym bardziej warto odwiedzić to miejsce.
Pojezierze Iławskie
Pojezierze Iławskie to zachodnia część Warmii i Mazur, która kryje w sobie wiele atrakcji: Ogród Botaniczny w Jerzwałdzie, Ogród Miniatur w Nowym Mieście czy Pola Grunwaldzkie i Muzeum Grunwaldu.
Ogród Botaniczny w Jerzwałdzie
To niewielki ogród na którego powierzchni zgromadzono ponad 200 gatunków roślin posegregowanych tematycznie: las mieszany i ubogi, bagienko, staw oraz skalniak. Dla dociekliwych wszystkie siedliska dokładnie oznaczono tablicami informacyjnymi i tabliczkami z nazwami poszczególnych gatunków roślin. Oprócz tego w ogrodzie znajduje się część ozdobna. Dla zmęczonych turystów czekają ławeczki w alejkach i altanach. Po nabraniu sił, ogród botaniczny zaprasza na wystawę przyrodniczą znajdującą się w budynku głównym, dotyczącą rejonu Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich.
Ogród Miniatur w Nowym Mieście
Spokojne, urocze i senne miasteczko na południowych krańcach Pojezierza Iławskiego, Nowe Miasto, zaprasza wszystkich turystów do obejrzenia Ogrodu Miniatur. To właśnie tutaj możemy zobaczyć w jednym miejscu Pałac Kultury i Nauki, wieżę Eiffla, sanktuarium fatimskie i wiele innych obiektów, które sprowadzono do dziecięcej skali. Twórcą Ogrodu Miniatur jest Pan Józef Dalecki, który zaczął budowę domków dla krasnali. Praca tak wciągnęła Pana Józefa, że postanowił wykonać kopię budowli z całego świata. Z pewnością miniaturowy świat spodoba się zwłaszcza najmłodszym odwiedzającym.
Pola Grunwaldzkie i Muzeum Grunwaldu
Wycieczka do Grunwaldu będzie nie tylko wspaniałą przygodą, ale także cenną lekcją historii dla małego smyka. Warto odwiedzić to miejsce zwłaszcza 15 lipca, w rocznicę bitwy, gdy Grunwald na nowo ożywa, a przedstawiciele bractw rycerskich z całego kraju odtwarzają szczegółowo przebieg walki. To wspaniała okazja, by zobaczyć na własne oczy kilkutysięczne zastępy średniowiecznych wojsk.
Jeśli twój smyk był zachwycony walką, warto po obejrzeniu inscenizacji wybrać się z całą rodziną do Muzeum Grunwaldu. Właśnie tam będziecie mogli zobaczyć imponującą kolekcję oręża, replikę tarczy wielkiego mistrza, a także plastyczne makiety pola bitwy, na którym roi się od miniaturowych rycerzy i wierzchowców.
Polecamy: Lista niezbędnych rzeczy w samochodzie, gdy wybierasz się z dzieckiem w długą podróż
Pojezierze Olsztyńskie
Pojezierze Olszyńskie to rozległe tereny pomiędzy Lidzbarkiem Warmińskim na północy, Szczytnem na południu, Olsztynkiem na zachodzie a Krainą Wielkich jezior na wschodzie. Pojezierze Olsztyńskie obfituje w ładne kąpieliska o piaszczystym dnie z krystalicznie czystą wodą, a także wiele ciekawych atrakcji turystycznych dla małych i dużych!
Muzeum Budownictwa Ludowego
Chciałabyś wraz ze swoim dzieckiem przenieść się w czasie do czasów sielskiej wioski sprzed lat? Nic prostszego! Wystarczy odwiedzić Muzeum Budownictwa Ludowego, które znajduje się na zachodnich przedmieściach Olsztynka. Placówka zajmuje duży obszar przez który przepływa rzeczka Jemiołówka, a między zabudowaniami rozciągają się pola uprawne, łąki i las. Część obiektów znajdujących się na terenie skansenu została zniszczona podczas wojny, ale od tamtego czasu zbiory powiększyły się wielokrotnie. Dziś można zobaczyć budynki pełniące różne funkcje, na przykład: młyn wodny, olejarnię czy kuźnię. Twój smyk z pewnością będzie zachwycony pobytem w skansenie, bo w niczym nie przypomina on sztywnego muzeum. Podwórka wypełnia gdakanie kur, beczenie kóz, a wnętrza chałup wyglądają, jakby domownicy opuścili je tylko na chwilę. Z pewnością dla dzieci taka wycieczka będzie ogromnym przeżyciem.
Pamiętaj jednak, że chcąc obejrzeć wszystkie 51 zgromadzonych na terenie skansenu obiektów, musisz przygotować się na długi spacer, a dla najmłodszych pociech zabrać ze sobą wózek.
Zamek w Olsztynie
W stolicy Warmii i Mazur znajduje się potężny XIV - wieczny zamek kapituły warmińskiej. Na dorosłych największe wrażenie robią skrzydła południowe i północne o gotyckiej urodzie. Na dziedzińcu z pewnością zachwycą twojego smyka liczące ponad 1200 lat kamienne rzeźby, tzw. pruskie baby, pochodzące z czasów pogańskich. Będąc na zamku, ze starszym dzieckiem warto pokonać 113 stromych schodów, aby z wysokości 40m obejrzeć panoramę całego Olsztyna.
Większość eksponatów zaprezentowanych zwiedzającym na zamku jest związana z osobą najsłynniejszego zarządcy zamku – Mikołaja Kopernika. Nic dziwnego ponieważ, to właśnie w Olsztynie naukowiec zajmował się obserwacjami nieba, których wyniki przedstawił w dziele „O obrotach sfer niebieskich”.
Po aktywnym zwiedzaniu warto odpocząć i przekąsić małe co nieco w pobliskim Parku Podzamcze nad Łyną. Wśród zadbanej zieleni odnajdziemy dwie fontanny , a także mały wodospadzik, nazywany przez miejscowych Niagarą. Idealnie miejsce na odpoczynek po całym dniu intensywnego zwiedzania.
Muzeum Przyrody
Na ulicy Metalowej 8 w Olsztynie w secesyjnym pałacyku z przełomu XIX i XX w. mieści się ciekawa ekspozycja poświęcona przyrodzie Warmii i Mazur. Na wystawie uwagę zwracają pamiątki z okresu lodowcowego i szczątki mamuta, a także nosorożca włochatego. Prawdziwa gratka dla małych wielbicieli kultowej bajki „Epoka Lodowcowa” !
Polecamy: Na co zwrócić uwagę kupując fotelik samochodowy dla niemowlaka?
Wielkie Jeziora Mazurskie i Pojezierze Mrągowskie
Spoglądając na mapę Polski, Wielkie Jeziora Mazurskie są błękitną plamą, sięgającą od Piszu na południu po Węgorzewo na północy. To właśnie tutaj w sezonie letnim bije serce Warmii i Mazur. W szczycie sezonu jest bardzo tłoczno, a stężenie spalin na głównych ulicach dorównuje stołecznemu. Wciąż jednak bez problemu znajdziemy ciche, ustronne i rodzinne zakątki.
Krutyń i Muzeum Przyrodnicze
W Krutyniu, dużej wsi w samym sercu Puszczy Piskiej, w zabytkowej stodole znajduje się muzeum, które z pewnością przypadnie do gustu małym turystom. Wyeksponowano bowiem ponad 200 wypchanych zwierząt reprezentujących faunę Mazurskiego Parku Krajobrazowego. To idealna okazja, by obejrzeć z bliska bobry czy wydry.
Przejażdżka Pychówką
W Krutyniu nad rzeką Krutynią można także wybrać się na niezapomnianą wycieczkę łodzią lub kajakiem. Jeżeli tylko twój smyk potrafi dłuższą chwilę usiedzieć bez ruchu, koniecznie zabierz go na przejażdżkę tradycyjną łodzią zwaną „Pychówką”. Z przystani obok mostu łodzie płyną przez las w górę rzeki, a zwieszające się nad głową gałęzie drzew tworzą zielony tunel. Podczas wycieczki między konarami można dostrzec skaczące wiewiórki, a w wodzie przemykające rybki. Pychówki docierają do wypłycenia rzeki, a następnie wracają z prądem do Kurtyni. Ze starszymi dziećmi można wybrać się także na spływ kajakowy, uprzednio wypożyczając sprzęt z pobliskiej wypożyczalni. Z pewnością taki rejs będzie niezapomniany!
Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
Na obszarze 100ha parku możemy spotkać wiele gatunków zwierząt, na przykład: jelenie, daniele, wilki, łosie, koniki polskie, miniaturowe kozy i osiołki, a także żubry i bobry. To naprawę wyjątkowy ogród zoologiczny, ponieważ do gospodarza trafiają osierocone maluchy i ptaki z połamanymi skrzydłami. Niektóre ze zwierząt po odzyskaniu sił wracają do lasu, inne pozostają w parku na zawsze.
Część zwierząt swobodnie spaceruje po terenie, inne ogląda się w zagrodach i parku, po którym oprowadza przewodnik. Co ważne oswojone zwierzaki można karmić odpowiednim pożywieniem.
Z pewnością taka wycieczka spodoba się twojemu Milusińskiemu!
Ferma Jeleniowatych w Kosewie
Ferma prowadzona przez Instytut Parazytologii PAN z pewnością zachwyci każdego miłośnika dzikich zwierząt. Na ogromnych wybiegach pasą się jelenie chińskie, jelenie sika, koniki polskie, a także daniele, muflony i sarny. Niektóre zwierzęta są oswojone i z chęcią podchodzą do ludzi. Na terenie ośrodka znajduje się także ekspozycja w muzeum przyrodniczym, która dokładnie wyjaśnia swoim gościom, czym różnią się poszczególne gatunki zwierząt. Są także zdjęcia dzikich zwierząt, a pokaz okraszony jest muzyką i odgłosami przyrody. Przewodnicy bardzo ciekawie opowiadają zebranym o zwyczajach zwierząt. Po skończonej wycieczce w pobliskim sklepiku możemy kupić bliskim na pamiątkę materiały edukacyjne, skóry i poroża.
Mikołajki i rejs po Śniardwach
Będąc w Mikołajkach warto wybrać się z całą rodziną na rejs po Śniardwach – największym jeziorze w Polsce. To doskonała forma na poznanie Mazurskiego Morza.
Statki kierują się na południowy wschód przez Jezioro Mikołajskie, które po pewnym czasie się poszerza. Z pokładu możesz wraz z dzieckiem podziwiać ładny widok na czerwone dachy oddalających się Mikołajek.
Podczas rejsu poproś swojego starszego Smyka, by wypatrywał podskakująca na wodzie dużą boję w czarno – czerwone pasy. Wyznacza ona bowiem miejsce, gdzie Jezioro Mikołajskie łączy się z Bełdanami. Płynąc dalej, Bełdany pozostają po prawej ręce, a statek płynie wciąż prosto, aż do jasnego prześwitu między drzewami i trzcinami, za którym szeroko rozlewają się wody Śniardw.
W sezonie letnim panuje tu duży ruch, lecz warto wybrać się na taki rejs. Podczas wycieczki wśród roju nowoczesnych żaglówek, pojawiają się prawdziwe perełki – na przykład żaglowiec do złudzenia przypominający prawdziwy okręt piracki. Z pewnością będzie to niezapomniana przygoda dla twojego dziecka!
Polecamy: Wybieramy fotelik samochodowy dla dziecka
Mazury Garbate i Pojezierze Ełckie
Mazury Garbate i Pojezierze Ełckie to wschodnia część Pojezierza Mazurskiego i jednocześnie wymarzone miejsce dla wszystkich miłośników przyrody. Idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych i kąpieli, a także dla tych, którzy marzą o spotkaniu na swojej drodze żubra. Dzięki wielu oznakowanym trasom rowerowym, to doskonałe miejsce dla osób, które lubią spędzać aktywnie czas. I to nie wszystko! Wschodnia część Pojezierza Mazurskiego kryje w sobie wiele ciekawych atrakcji, na przykład Park Żubrów w Wolisku czy znajdująca się niedaleko Ełku, działającą wciąż kolejka wąskotorowa.
Park Żubrów w Wolisku
Puszcza Borecka położona na wschód od Krainy Wielkich Jezior jest drugim zaraz po Białowieży miejscem, w którym żubry żyją na wolności. Część z kilkunastu zwierząt porusza się swobodnie po rozległym terenie, inne z nich związane są z ostoją w Wolisku. Przy leśniczówce znajduje się platforma widokowa i zagroda, w której przebywają na stałe zwierzęta. Podczas pobytu na platformie, warto podejść z dzieckiem do pewnego żubra o nieprzypadkowym imieniu Pieszczoch i spróbować pogłaskać go za uchem! Z pewnością będzie to niezapomniana wycieczka.
Kolejka wąskotorowa
Kolej wąskotorowa w Ełku powstała w latach 1910 – 1917. Kilka lat temu po zawieszeniu deficytowych przewozów, kolejka rozpoczęła karierę jako atrakcja turystyczna. W okresie letnim warto wybrać się z małą pociechą w podróż pociągiem „Kierunek Mazury”. To wspaniała wyprawa w czasie i przestrzeni, która zaczyna się od zwiedzenia muzeum pełnego pamiątek z czasów, gdy kolejka była dla mieszkańców jedynym środkiem komunikacji. Następnie maszynista daje wszystkim sygnał odjazdu i bajecznie kolorowe wagoniki w obłoku pary z komina lokomotywy powoli toczą się nad jezioro Niećwierz, gdzie kolejka ma przystanek. Po przerwie pociąg kieruje się do Sypitek, gdzie trasa wycieczki dobiega końca. To wyjątkowa wycieczka dla małych i dużych!
Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu, krótkiemu poradnikowi, pobyt w Krainie Tysiąca Jezior będzie niezapomniany dla całej twojej rodziny!
Życzymy słonecznej pogody i niezapomnianych wrażeń!
Zobacz także: Rodzinne wakacje z biurem podróży