Jak rozwijać słuch fonemowy?
Dzieci uczęszczające do przedszkoli uczestniczą w wielu zadaniach, zabawach, które mają na celu rozwój właśnie tej umiejętności. Oto kilka prostych zadań, które rodzice mogą wykonać ze swoim przedszkolakiem w domu.
Ile słów ma zdanie - ma to wpływ na słych fonemowy?
Może wydawać Ci się to dziwne, ale dzieci nie zawsze mają świadomość ilości wypowiadanych słów. Mówią całymi zdaniami, ale nie zawsze są w stanie wyodrębnić poszczególne wyrazy. Dlatego zacznij zabawę od prostego zdania, np.: „Kot pije mleko.” Dziecko niech klaśnie lub podskoczy przy każdym wyrazie lub ułoży tyle klocków ile słów usłyszało.
Potem możecie wspólnie rozwijać zdanie: A teraz dodamy do tego zdania słowo „smaczne” – powiedz do dziecka, i zapytaj: Czy może być takie zdanie: „Smaczne kot pije mleko”? To ćwiczenie uczy też wyczucia językowego.
Rymy - także rozwijają słuch fonemowy!
Nieoceniona jest wartość wierszyków dla dzieci, szczególnie tych, które się rymują. Kiedy Twój przedszkolak pomaga Ci w kuchni, możecie pobawić się tak – znajdź rym do ... i pokaż dziecku pietruszkę. Przykładowe rymy: pietruszka – gruszka, ogórek – mundurek, marchewka – rzodkiewka, sałata – łata, itp.
Sylaby - pomocne przy rozwoju słuchu fonemowego
Do worka włóżcie dużo zabawek – losuj je z dzieckiem na zmianę. Kiedy wylosujesz zabawkę – nie wyjmuj jej od razu z worka, tylko powiedz jej nazwę dzieląc j na sylaby, np. klo – cek, zadaniem dziecka jest odgadnąć jaką zabawkę wylosowałeś. Wbrew pozorom nie dla wszystkich dzieci jest to łatwe. Kiedy dziecko wylosuje zabawkę – powinno zrobić to co Ty.
Polecamy: "A ja rosnę i rosnę..."
Kraina liter - jak pomóc rozwijać dziecku słuch fonemowy
Wybierz jedną literę lub sylabę i staraj się powiedzieć jak najwięcej wyrazów zaczynających się na nią. Za każdym razem, gdy dziecko usłyszy wskazaną literę/sylabę powinno klasnąć, podskoczyć lub wykonać inny umówiony gest.
Czytaj także: Kształcące zabawy Babci Agaty