Piankolina przepis fot. Adobe Stock

Piankolina na dwa sposoby - przepis na kolorową masę (również w kulkach)

Piankolinę zrobisz z pianki do golenia, płynu do mycia naczyń i mąki ziemniaczanej. Z kolei piankolinę w postaci lepkich kulek do modelowania, wykonasz przy użyciu płynu do prania, pianki do golenia, kleju wikol i styropianowych kulek. W obu przypadkach nieodzowny będzie też barwnik.
Edyta Liebert / 30.12.2020 06:56
Piankolina przepis fot. Adobe Stock

Piankolinę w postaci zbitej masy, jak również w formie lekkich, drobnych kulek, kupisz bez problemu w sklepie. Warto jednak odtworzyć przepis na piankolinę, by kontrolować jej skład (chociażby poprzez dodanie płynu do soczewek, zamiast do prania lub barwnika spożywczego, zamiast chemicznego). 

Z piankoliny mozna budować, lepić, tworzyć konstrukcje wszelkiej maści. Zaletą jest trwałość oraz wyjątkowa struktura, która sprawia, że dziecko w każdym wieku chętnie ściska i bawi się masą, która dodatkowo pobudza receptory i wspiera motorykę małą. Warto też zachęcić dziecko do wyrabiania takiej masy, jak również innych, np. masy piaskowej czy masy solnej

Jak zrobić piankolinę (masa)

Składniki:

 • 0,5 kg mąki ziemniacznej,
 • łyżeczka płynu do mycia naczyń (na oko),
 • pianka do golenia (ok. 200 g),
 • barwnik spożywczy plus ew. brokat. 

Sposób przygotowania:

 1. Mąkę ziemniaczaną wymieszaj z pianką do golenia. 
 2. Do masy dodaj odrobinę płynu do mycia naczyń (najlepiej bezbarwnego). Stopniuj jej ilość i ugniataj masę, by uzyskała plastyczną formę. 
 3. Do piankoliny dodaj barwnik spożywczy lub wzbogać ją brokatem. W tym celu włóż je do różnych misek i połącz kolory z partią piankoliny.

Masa piankolina DIYfot. Adobe Stock

Jak zrobić piankolinę (kulki) 

Składniki:

 • pianka do golenia,
 • płyn do prania lub do soczewek kontaktowych, 
 • klej wikol,
 • barwnik spożywczy, 
 • styropian w kulkach. 

Sposób przygotowania:

 1. Składniki na piankolinę odmierz w proporcji 1:1:1 (pianka, klej, płyn).
 2. Wymieszaj, na końcu dodając styropianowe kulki i mieszaj tak, by kulki przedostały się do środka oraz „złapały” kolor masy. 
 3. Piankolina w kulkach to świetna zabawa plastyczna, a także przydatne narzędzie w celu wspomagania terapii zaburzeń integracji sensorycznej

Piankolina DIYfot. Archiwum prywatne

Inne wartościowe prace plastyczne: Masa porcelanowa DIYJak zrobić klej domowej robotySlime, czyli glutek - przepis domowej roboty