Płatki owsiane – dlaczego warto podawać je dziecku

płatki owsiane fot. Fotolia
Dlaczego płatki owsiane powinny się znaleźć w codziennym jadłospisie dziecka? Wyjaśniamy!
Katarzyna Krajewska / 16.09.2016 22:26
płatki owsiane fot. Fotolia

Płatki owsiane to doskonałe źródło witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Można je przyrządzać na wiele sposobów – w zależności od upodobań. Najlepiej jest podać płatki owsiane na śniadanie. Można serwować je w tradycyjnej postaci lub zmiksować na drobne kawałki i podawać w formie kaszki. Idealnie komponują się z mlekiem krowim lub kozim albo owocami.

Ciasteczka z płatków owsianych

Co znajdziemy w płatkach owsianych?

Płatki owsiane są bogate w:

  • żelazo, które pomaga m.in. w walce z bakteriami i wirusami, jeśli pojawią się w organizmie;
  • wapno, kótre bierze udział m.in. w budowaniu tkanki kostnej;
  • magnez – jego niedobór może powodować u dzieci problemy ze snem, nadpobudliwość, moczenie w nocy oraz problemy z próchnicą;
  • selen, który jest odpowiedzialny m.in. za układ odpornościowy; jego niedobór zwiększa ryzyko zachorowania na raka;
  • fosfor, który dba o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz stan kości;
  • witaminę B1, która wpływa na właściwą pracę mięśni i układu nerwowego;
  • witaminę B6, która dba o odpowiedni stan mięśni, serca oraz układu nerwowego.

Jakie płatki owsiane wybrać?

Błyskawiczne, instant, górskie czy zwykłe – które płatki owsiane będą najlepsze? Specjaliści mówią, że wszystkie rodzaje płatków owsianych są tak samo bogate w witaminy i minerały. A to dlatego, że jedne są tylko bardziej rozdrobnione od innych. Różnią się tylko indeksem glikemicznym. Płatki zwykłe i górskie mają najniższy IG, natomiast błyskawiczne – wyższy.

Jak podawać dzieciom płatki owsiane?

Jeśli przygotowujemy płatki owsiane na śniadanie pamiętajmy, żeby miały formę ciepłego, gotowanego posiłku. To bardzo ważne, bo odpowiednio przygotowane śniadanie reguluje pracę układu pokarmowego.

Nie zapominajmy więc o tym, żeby płatki ugotować (najlepiej około 30-40 minut) na wodzie. Podczas gotowania można je zabielić mlekiem lub dodać owoce – świeże albo suszone. Pamiętajmy tylko, żeby nie łączyć mleka z owocami. Jeśli podajemy owsiankę na mleku, to nie dodawajmy owoców i odwrotnie – gdy gotujemy ją na wodzie z owocami, zrezygnujmy z mleka. Maluchom owsianka najczęściej smakuje ze zmiksowanym bananem lub startym i podgotowanym na papkę jabłkiem. Można również dodać inne owoce albo odrobinę cynamonu i kurkumy. Jeśli to śniadanie, postarajmy się, aby owoce były podgotowane razem z owsianką. Surowe owoce nie są najlepszym rozwiązaniem na śniadanie, tym bardziej dla młodego przewodu pokarmowego.

Płatki owsiane możemy podawać w ciągu dnia również pod inną postacią, na przykład deseru. Prażymy dowolną ilość płatków w piekarniku. Po wyjęciu dodajemy do nich kakao i miód lekko podgrzane w rondelku. Z takiej mieszanki lepimy słodkie kulki, które będą zdrową i pyszną przekąską w ciągu dnia.

Poza tym z płatków owsianych można zrobić kruche ciasteczka z dodatkiem suszonych owoców i miodu, placki, kotlety z dodatkiem mięsa, koktajl z ulubionymi składnikami, naleśniki, muffinki, gofry i wiele innych.

20 przepisów na dania z płatkami owsianymi

Redakcja poleca

REKLAMA