Oddychanie a rozwój mowy

Dziecko fot. Fotolia
Oddychanie jest naturalną czynnością fizjologiczną, o której nawet nie myślimy podczas jej wykonywania. Jednak prawidłowy sposób oddychania często jest nieosiągalny bez wcześniejszego świadomego jego ćwiczenia. Ogromne znaczenie odgrywa w prawidłowym rozwoju mowy dziecka.
/ 21.12.2011 10:04
Dziecko fot. Fotolia

Oddychaj przez nos!

Oddychanie przez nos nie powinno być komendą wydawaną dziecku wyłącznie podczas spaceru w chłodny dzień. Prawidłowy wdech powinien odbywać się przez nos, a nie przez usta. Domykanie dolnej szczęki może zapobiegać wielu wadom rozwojowym takim jak: tyłozgryz, zgryz otwarty, obniżenie napięcia mięśni artykulacyjnych, wychylenie siekaczy górnych, wąskie, wysokie podniebienie, tak zwane  gotyckie i innym.

Skutki oddychania przez usta

Nawykowe oddychanie przez usta prowadzi do zachwiania proporcji rysów twarzy. Powodem są deformacje będące konsekwencją wad wynikłych z nieprawidłowego ulokowania szczęki. Asymetrie w obrębie twarzy mogą stać się w przyszłości źródłem kompleksów u dziecka.

Ważne jest dbałość o to, by dziecko nie przeziębiało się. Infekcje kataralne utrwalają bowiem nawyk oddychania przez usta, oddychanie przez usta sprzyja z kolei powstawaniu i odnawianiu się infekcji, także proces ten zamyka się i sprawia, że dziecko nieustannie narażone jest na chorobę. Wciąganie przez usta zimnego i zanieczyszczonego powietrza nie tylko wysusza śluzówkę, czyniąc ją mniej odporną na działanie bakterii i wirusów, ale może doprowadzić też do zapalenia migdałków podniebiennych. Ich znaczne powiększenie skutkuje zmianą barwy głosu, ale stanowi też zagrożenie dla prawidłowego słuchu dziecka.

Niedomykanie warg powoduje osłabienie napięcia mięśni podniebienia miękkiego, które jest odpowiedzialne za przepływ powietrza przez jamę ustną i nosową-  leniwa praca mięśni podniebienia wpływa na zmianę barwy głosu oraz na powstanie zaburzenia artykulacyjnego, jakim jest nosowanie zamknięte(głoski nosowe, np. ą, ę wymawiane są jak ustne, z rezonansem ustnym na skutek niedrożności przejścia do jamy nosowej).

Dowiedz się więcej: Jak jedzenie wpływa na oddychanie ustami?

Nieprawidłowe oddychanie decyduje często o niedotlenieniu organizmu dziecka. Dziecko niedotlenione jest blade i apatyczne, ma sińce pod oczami, złą przemianę materii, niechętnie się bawi, jest mało energiczne i niespokojnie śpi.

Dysfunkcyjne oddychanie prowadzi do szeregu zaburzeń, które pośrednio wpływają na zaburzenia mowy, jak na przykład upośledzenie rozwoju klatki piersiowej. Oddech przez usta jest płytki i sprawia, że nie pracują mięśnie klatki, a barki przesuwają się do przodu, charakterystycznie też odstają łopatki. Konsekwencją są skrzywienia kręgosłupa na odcinku szyjnym i lędźwiowym. Zaokrąglenie pleców pociąga za sobą wysuwanie brzucha, a tym samym wadę postawy.

Przy nieprawidłowej postawie ciała trudniej jest wypracować prawidłowy tor oddychanie niezbędny przy produkcji dźwięków mowy.

Polecamy: Co warto wiedzieć o zapaleniu migdałków?

Redakcja poleca

REKLAMA