Problemy z oddychaniem mogą pojawić się już u niemowląt i noworodków. Zazwyczaj jest to sapanie oraz trudności z zaczerpnięciem powietrza podczas karmienia. Kłopoty z oddychaniem wynikają z zapalenia i obrzęku śluzówki nosa.
Czy mleko matki może uczulać?
Najczęściej za wspomniane dolegliwości odpowiedzialna jest odziedziczona po rodzicach alergia na pokarmy. Uczulać może każdy produkt. Jednak szczególnie alergogenne jest mleko krowie, gluten i jaja. Istnieje również ryzyko, że alergeny zawarte są również w mleku matki. Przenikają one do organizmu dziecka podczas karmienia. Wówczas staje się one nerwowe, płacze, ma problemy ze ssaniem.
Mleko matki czy krowie?
Niekiedy, w obliczu problemów z karmieniem własnym pokarmem, matki decydują się na podawanie dziecku mleka krowiego. Nie jest to rozsądna decyzja, ponieważ tego rodzaju mleka nie powinno podawać się małym dzieciom. Zawiera ono niezdrowe białko zwane kazeiną. U dziecka obciążonego genetycznie alergią objawy nietolerancji pokarmowej mogą początkowo ustąpić, by następnie powrócić w zaostrzonej postaci. Decyzja o wprowadzeniu mleka krowiego do diety niemowlaka często podejmowana jest zbyt pochopnie. Najpierw kobieta powinna wyeliminować ze swojej diety produkty, które mogą wywołać u dziecka reakcję alergiczną. Zalicza się do nich zwłaszcza jaja i mleko.
Mleko krowie może wywołać u dziecka biegunkę, skazę białkową (atopowe zapalenie skóry), wymioty, zapalenie oskrzeli, katar, kaszel, astmę, przerost migdałków, migrenę, moczenie nocne, zapalenie oskrzeli, gardła, uszu, krtani czy dróg moczowych. Ponadto zaburzenia emocjonalne, snu, zespoły nerczycowe, padaczkę, nadpobudliwość, nadmierną potliwość, bóle stawów i brak apetytu.
Problemy z oddychaniem
Choć pierwsze trudności z oddychaniem mogą wystąpić u noworodków i niemowląt, to z czasem mogą się one nasilać. Dzieci powyżej pierwszego roku coraz częściej mogą oddychać przez usta. Może być to spowodowane obrzękiem i zapaleniem małżowin i śluzówek nosa. Ponadto wpływ na to może mieć przerost jednego z migdałków, tzw. trzeciego. Istotą tego problemu może być szkodliwe działanie pleśni, roztoczy i jedzenia. Problemy z oddychaniem przez noc mogą nasilać się po przebyciu infekcji, zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych.
Brak rozpoznania podłoża problemu i zastosowania odpowiedniego leczenia może spowodować całkowitą niedrożność nosa. Wynika to ze skrzywienia przegrody nosowej, przerośnięcia małżowin oraz obrzęku śluzówek. Tzw. trzeci migdałek może zatorować drogę między dolnymi drogami oddechowymi a nosem. Wówczas powinno usunąć się go operacyjnie. Powyższe dolegliwości mogą nastąpić w wyniku nieprawidłowego leczenia antybiotykami, które, niestety, jest dość powszechne.
Źródło: „Alergie” Dr Danuty Myłek, wyd. WAB, Warszawa 2010, wydanie II