Jak zapobiegać wadom kręgosłupa?

Około 80% przypadków to skoliozy idiopatyczne, czyli takie, których przyczyny są nieznane. /Fotolia
Wady kręgosłupa dotyczą coraz większego odetka osób młodych. Powodem wielu wad może być osłabienie mięśni spowodowane m.in. brakiem ruchu na świeżym powietrzu. Czy wad kręgosłupa można uniknąć? Jak reagować, kiedy zauważymy u dziecka symptomy zwiastujące wady kręgosłupa?
/ 09.12.2011 10:10
Około 80% przypadków to skoliozy idiopatyczne, czyli takie, których przyczyny są nieznane. /Fotolia

Kogo najczęściej dotykają wady kręgosłupa?

Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, plecy wypukłe, plecy wklęsło-wypukłe to najpoważniejsze z wad kręgosłupa. Lekarze nie są w stanie jednoznacznie określić, co je wywołuje. Wiadomo natomiast, że najczęściej dotykają one dzieci w okresie szczególnego i przyspieszonego rozwoju – wtedy, gdy kości rosną błyskawicznie, a mięśnie nie radzą sobie z utrzymaniem ich w odpowiedni sposób.

Zobacz też: Schorzenia kręgosłupa a wady postawy dziecka

Dlatego też o ile, nie można wyeliminować czynników, bo nikt ich nie zna, o tyle należy zadbać o to, by mięśnie były silne.

Skolioza, najpopularniejsza z wad kręgosłupa, jest wykrywana 7 razy częściej u dziewczynek niż u chłopców. Im młodsze dziecko zapada na skoliozę, tym większe prawdopodobieństwo pogłębiania się wady w przyszłości.

Ruch, ruch i jeszcze raz ruch

Niejednokrotnie bardzo trudno jest ustalić przyczynę, z powodu, której wady kręgosłupa się rozwijają. Dlatego równie ciężko jest ustalić zbiór nakazów i zakazów, które mogłyby wykluczyć pojawienie się skrzywień kręgosłupa.

Zobacz też: Jak uniknąć bólu kręgosłupa?

Niemniej jednak ruch na świeżym powietrzu i zdrowa dieta to czynniki, które nikomu nie zaszkodziły, a w dużym stopniu mogą zmniejszyć ryzyko. Pływanie, zwłaszcza na plecach, pomaga wzmocnić mięśnie kręgosłupa, na tyle, by nawet przy szybkim wzroście kości potrafiły utrzymać je w odpowiedniej pozycji. Odpowiednia dieta, eliminuje zbędne kalorie i wyklucza nadwagę.

Jednakowo niebezpieczna jest też niedowaga, powstała w skutek niedostarczenia organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Zbyt mało wapnia to kruchy i podatny na skrzywienia kręgosłup.

Wykształcenie odruchów nabierania prawidłowej postawy w czasie siedzenia jest niezwykle istotne. Ściągnięte łopatki i uniesiona głowa to klucz to prostego kręgosłupa.

Przede wszystkim kontrola…

Wszystkie sposoby wymienione powyżej są tylko hipotetyczną drogą do prostego kręgosłupa, ponieważ ok. 80% przypadków to skoliozy idiopatyczne, czyli takie, których przyczyny są nieznane.

Dlatego tak istotne jest kontrolowanie postawy i wyglądu dziecka. A w razie jakichkolwiek podejrzeń wad kręgosłupa natychmiastowa wizyta u lekarza ortopedy.

Redakcja poleca

REKLAMA