Kogo najczęściej dotykają wady kręgosłupa?
Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, plecy wypukłe, plecy wklęsło-wypukłe to najpoważniejsze z wad kręgosłupa. Lekarze nie są w stanie jednoznacznie określić, co je wywołuje. Wiadomo natomiast, że najczęściej dotykają one dzieci w okresie szczególnego i przyspieszonego rozwoju – wtedy, gdy kości rosną błyskawicznie, a mięśnie nie radzą sobie z utrzymaniem ich w odpowiedni sposób.
Zobacz też: Schorzenia kręgosłupa a wady postawy dziecka
Dlatego też o ile, nie można wyeliminować czynników, bo nikt ich nie zna, o tyle należy zadbać o to, by mięśnie były silne.
Skolioza, najpopularniejsza z wad kręgosłupa, jest wykrywana 7 razy częściej u dziewczynek niż u chłopców. Im młodsze dziecko zapada na skoliozę, tym większe prawdopodobieństwo pogłębiania się wady w przyszłości.
Ruch, ruch i jeszcze raz ruch
Niejednokrotnie bardzo trudno jest ustalić przyczynę, z powodu, której wady kręgosłupa się rozwijają. Dlatego równie ciężko jest ustalić zbiór nakazów i zakazów, które mogłyby wykluczyć pojawienie się skrzywień kręgosłupa.
Zobacz też: Jak uniknąć bólu kręgosłupa?
Niemniej jednak ruch na świeżym powietrzu i zdrowa dieta to czynniki, które nikomu nie zaszkodziły, a w dużym stopniu mogą zmniejszyć ryzyko. Pływanie, zwłaszcza na plecach, pomaga wzmocnić mięśnie kręgosłupa, na tyle, by nawet przy szybkim wzroście kości potrafiły utrzymać je w odpowiedniej pozycji. Odpowiednia dieta, eliminuje zbędne kalorie i wyklucza nadwagę.
Jednakowo niebezpieczna jest też niedowaga, powstała w skutek niedostarczenia organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Zbyt mało wapnia to kruchy i podatny na skrzywienia kręgosłup.
Wykształcenie odruchów nabierania prawidłowej postawy w czasie siedzenia jest niezwykle istotne. Ściągnięte łopatki i uniesiona głowa to klucz to prostego kręgosłupa.
Przede wszystkim kontrola…
Wszystkie sposoby wymienione powyżej są tylko hipotetyczną drogą do prostego kręgosłupa, ponieważ ok. 80% przypadków to skoliozy idiopatyczne, czyli takie, których przyczyny są nieznane.
Dlatego tak istotne jest kontrolowanie postawy i wyglądu dziecka. A w razie jakichkolwiek podejrzeń wad kręgosłupa natychmiastowa wizyta u lekarza ortopedy.