Spis treści:
- Dlaczego dziecko nie chce spać
- Czym jest kołdra obciążeniowa?
- Jak działa kołdra obciążeniowa
- U kogo sprawdzi się kołdra obciążeniowa
- Kołdra obciążeniowa dla dziecka - jak dobrać
Dlaczego dziecko nie chce spać
Kiedy dziecko nie chce/nie może spać, rodzice główkują nad powodami i doszukują się zaburzeń integracji sensorycznej czy problemów z wzmożonym napięciem mięśniowym.
Problem zasypiania, spokojnego, efektywnego snu u niemowląt jest ściśle powiązany z zegarem biologicznym i wyrzutem melatoniny: czasem te dwie rzeczy ze sobą nie współgrają, dlatego dziecko nawet jeśli jest zmęczone, nie może zasnąć. Wówczas trzeba testować różne pory i okoliczności (rytuały zasypiania) tak, by maluch osiągnął tę pożądaną przez rodziców synergię.
Jeśli jednak miesiące spędzasz już nad usypianiem zmęczonego dziecka lub nad łóżeczkiem, w którym maluch się obraca, wierci i niespokojnie i lekko śpi, możesz natrafić na pojęcie kołdry obciążeniowej.
Czym jest kołdra obciążeniowa?
Kołdra obciążeniowa jest inaczej zwana kołdrą sensoryczną, która może być wskazana, jeśli twoje dziecko ma problemy z koncentracją, jest nadpobudliwe, nazbyt aktywne, rozdrażnione, nie sypia w nocy, ma problemy z zasypianiem.
Najczęściej jest wykona z dobrych jakościowo materiałów, dobierana na podstawie wymiarów i wagi dziecka (lub dorosłego), wypełniona szklanym granulatem.
Jak działa kołdra obciążeniowa
Kołdra obciążeniowa:
- pomaga dziecku poradzić sobie z przebodźcowaniem,
- działa uspokajająco na ciało uspokajająco i wyciszająco,
- wpływa na zwiększenie koncentracji,
- redukuje uczucia lęku, stany depresyjne czy wahania nastrojów,
- pomaga walczyć z bezsennością.
U kogo sprawdzi się kołdra obciążeniowa
Kołdrę sensoryczną stosuje się przy zaburzeniach psychofizycznych, takich jak ADHD, zespół Downa, zespół Aspergera czy autyzm po to, by w czasie snu dziecka delikatnie naciskała na jego ciało i stymulowała układ proprioceptywny, który odpowiada za czucie głębokie (czyli zmysł orientacji ułożenia własnego ciała). Jest to nieoceniona zaleta terapeutyczna.
- wzmożoną lub obniżoną wrażliwość na bodźce,
- problemy z koncentracją,
- obniżony poziom koordynacji ruchowej,
- nieprawidłowy poziom aktywności ruchowej ( zbyt duża lub zbyt niska).
- zdiagnozowane różnego rodzaju zaburzenia psychofizyczne.
Kołdra obciążeniowa dla dziecka - jak dobrać
Dobrej jakości kołdra obciążeniowa:
- powinna być szyta na zamówienie,
- dostosowana do wagi i wzrostu dziecka: najczęściej proponowaną wagą jest od 10 do 15% masy ciała dziecka i 20 cm materiału naddanego na długości,
- wykonana z przewiewnych materiałów,
- wzmocniona od wewnątrz,
- wypełniona granulatem szklanym lub kulkami szklanymi wg zaleceń terapeuty.
Czy kołdra obciążeniowa dla niemowlaka lub dla dziecka ma sens, jeśli taki produkt w cenie 150-320 zł + poszewka, nie jest zakupem na lata (dziecko przecież rośnie?
Tak, w przypadku zdiagnozowanych w/w zaburzeń i komplikacji. Zakup kołdry obciążeniowej musi być poprzedzony konsultacją z terapeutą integracji sensorycznej. Nie kupuj kołdry obciążeniowej na własną rękę! To nie jest gadżet czy nowa moda usprawniająca usypianie dziecka czy metoda na spokój rodzica w nocy.
Testowanie kołderki obciążeniowej czy kupowanie jej po innym dziecku to nie tylko głupota, lecz także niebezpieczeństwo i świadczy to o braku wiedzy i świadomości, bo jej stosowanie może przyczynić się do przepukliny, a nawet śmierci, jeśli jest niewłaściwe stosowana.
Zdrowie dziecka: Co wpływa na sen dziecka? Objawy problemów z integracją sensoryczną Ćwiczenia domowe w zaburzeniach integracji sensorycznej