Kiedy niemowlę ma wzmożone albo obniżone napięcie mięśniowe?

Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta, wyjaśnia, po czym rozpoznać, jak zdiagnozować i co robić, kiedy dziecko ma problemy z napięciem mięśniowym.
/ 6 miesięcy temu

Zdaniem Pawła Zawitkowskiego zbyt często diagnozuje się obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt. Kiedy naprawdę mamy powody do niepokoju?

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe
–Trudno jest mamie samej w domu zdiagnozować, czy dziecko ma wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe – mówi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta. – Tak naprawdę występują te nieprawidłowości w naprawdę skrajnych przypadkach. O obniżonym albo zbyt wysokim napięciu mięśniowym u niemowląt możemy mówić wówczas, gdy widzimy, że maluch nie jest panem swojego działa, ma nieskoordynowane ruchy, czy problem walką z siłami grawitacji.

Objawy obniżonego napięcia mięśniowego

Zbyt niskie napięcie mięśniowe u niemowląt objawia się problemami z podnoszeniem główki lub odpychaniem się rękoma od podłoża.

Objawy wzmożonego napięcia mięśniowego

Wzmożone napięcie objawia się sztywnością niemowlęcia, co uniemożliwia mu wykonywanie ruchów, albo przychodzą mu one z dużym trudem.

Kiedy diagnozuje się problemy z napięciem mięśniowym?


Paweł Zawitkowski jest zdania, że nieprawidłowości z napięciem mięśniowym muszą występować 24 godziny na dobę, aby mówić o problemach: - Jeśli dziecko jest sztywne cały czas, wygląda, jakby się męczyło w swoim ciele, a rodzicowi ta sztywność ciała dziecka uniemożliwia normalną pielęgnację dziecka, czyli karmienie, przewijanie, oddychanie, kąpiel, to wówczas możemy mówić o nieprawidłowości i udać się do specjalisty.

Polecamy:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)