Jak spędzić rodzinnego Sylwestra?

Rodzinny Sylwester także może być atrakcyjny!
Nie każdy może sobie pozwolić na komfort zostawienia dziecka pod fachową opieką sprawdzonej opiekunki na czas balu sylwestrowego, albo zapewnienie maluchom troskliwej opieki babcinej. Ale Sylwestra równie dobrze można spędzać w rodzinnym gronie!
/ 31.12.2010 13:43
Rodzinny Sylwester także może być atrakcyjny!

Poza tym nie wszyscy chcą spędzać Sylwestra na balu, hucznej zabawie z przyjaciółmi, czy na placu miejskim w tłumie innych witających Nowy Rok. Dla części dorosłych i ich dzieci ważne jest, by spędzić ten wieczór w rodzinnej atmosferze. Nie musi przecież być tak, że Nowy Rok witany jest w wąskim gronie mama, tata i dziecko. Wieczór ten można spędzić z innymi członkami rodziny i ich dziećmi - w myśl zasady im więcej tym weselej.

Program rodzinnego Sylwestra

Cała zabawa może zacząć się już po południu, kiedy rodzice razem z dziećmi wezmą się do przygotowywania sylwestrowych potraw. Już nawet trzylatki mogą mieć swój udział w przygotowaniu sałatek, ciast, czy deserów. Starsze dzieci mogą pomóc przy dekorowaniu domu, rozkładaniu nakryć.

Przebieranie - element rodzinnego Sylwestra!

Dzieciom z pewnością się spodoba pomysł wystąpienia podczas wieczoru w stroju niekonwencjonalnym - stroju smoka, księżniczki, czy rycerza. Wcale nie trzeba ponosić dużych wydatków - wystarczy przygotować dla każdego uczestnika maskę z kartonu lub sztywnego papieru. 

Polecamy: Jak bawić się z dzieckiem w wannie?

Postanowienia noworoczne

Dla starszych dzieci ciekawym pomysłem może okazać się pisanie postanowień noworocznych. Tak to już jest, że słowo pisane ma większą moc niż mówione. Deklaracja złożona słownie jest ulotna, a to co zapisane z pewnością pozostanie czytelne i widoczne przez najbliższy rok.

Każdy uczestnik zabawy - rodzice również, powinien otrzymać kartkę i długopis oraz kopertę. Na kartce należy napisać postanowienia noworoczne, zanim się to stanie można podać dzieciom kilka przykładów.

Ważne, by postanowienia były napisane jako zdania pozytywne: Będę się więcej uczyła zamiast nie będę grała codziennie na komputerze, więcej uwagi poświęcę bratu zamiast nie będę myślała tylko o sobie. Warto, by w postanowieniach noworocznych znalazły się takie postanowienia, które: będzie można zrealizować, odnoszą się do własnej osoby i takie, które zmieniają na korzyść nasz stosunek do innych.

Takie postanowienia każdy z uczestników wkłada do swojej koperty i zamyka ją stawiając na niej pieczęć. Nikomu nie wolno jej złamać. Postanowienia należy przechować w specjalnej skrytce i otworzyć w roku kolejnym, by się przekonać, co udało się zrealizować. 

Czytaj także: Jak stworzyć silną relację z dzieckiem?

Redakcja poleca

REKLAMA