W chwili wypadku dziecko trzymane przez rodzica na ręku ma bardzo małe szanse na wyjście z niego bez większych obrażeń. Kiedy dochodzi do zderzenia pojazdów – na pasażerów działają duże siły, to one powodują, że uczestnicy wypadków uderzają się o różne przedmioty wewnątrz samochodu.
By zminimalizować skutki wypadków komunikacyjnych dla dzieci – pasażerów, prowadzący pojazd jest zobowiązane do umieszczenia dziecka w specjalnym foteliku. Przepisy kodeksu drogowego mówią o konieczności umieszczania w fotelikach dzieci do 12 roku życia i osiągnięcia wzrostu 150 cm.
Czemu służy fotelik
Fotelik lub podwyższenie są zalecane a nawet prawnie wymagane ponieważ chronią delikatne ciało dziecko przed bezpośrednimi skutkami kolizji drogowej. W przypadku dzieci starszych pozwalają na prawidłowe zastosowanie pasów bezpieczeństwa.
Polecamy: Zaproś maleństwo do bezpiecznego domu
Na co zwrócić uwagę
Dla jakiego wieku, wagi i wzrostu dostosowany jest fotelik. Przy czym wiek jest tu kryterium najmniej istotnym – najważniejszy jest wzrost dziecka i jego waga. Foteliki dzielą się na pięć grup w zależności od podanych kryteriów:
1. grupa 0 przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6 – 9 miesięcy, których waga nie przekracza 10 kg;
2. grupa 0+ przeznaczona jest dla dzieci, które nie przekraczają wagi 13 kg, foteliki te, podobnie jak te z poprzedniej grupy mogą być umieszczane tyłem do kierunku jazdy;
3. grupa 1 – dla dzieci o wadze 9 – 18 kg, przeciętnie do wieku 4 lat;
4. grupa 2 – dla dzieci o wadze 15 – 25 kg, jest to waga przeciętnego 4 – 6 latka;
5. grupa 3 – dla dzieci ważących od 22 – 36 kg, są to najczęściej dzieci w wieku 6 – 12 lat.
Warto zwrócić uwagę także na możliwość zamontowania fotelika w konkretnym modelu samochodu – po prostu musisz przymierzyć fotelik do auta.
Wybieraj foteliki z certyfikatami.
Zanim udasz się do sklepu zapoznaj się z crashtestami dotyczącymi bezpieczeństwa fotelików.
Pamiętaj, by montując fotelik dla małego dziecka na przednim siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy – wyłączyć poduszkę powietrzną.