POLECAMY

Wybór fotelika do samochodu

Gdy wsiadasz do samochodu – zapinasz pasy bezpieczeństwa, wybierasz bezpieczną prędkość i opony odpowiednie do warunków panujących na drodze. Kiedy pasażerem samochodu staje się Twoje dziecko – jemu również musisz zapewnić bezpieczeństwo.
Wybór fotelika do samochodu

W chwili wypadku dziecko trzymane przez rodzica na ręku ma bardzo małe szanse na wyjście z niego bez większych obrażeń. Kiedy dochodzi do zderzenia pojazdów – na pasażerów działają duże siły, to one powodują, że uczestnicy wypadków uderzają się o różne przedmioty wewnątrz samochodu.

By zminimalizować skutki wypadków komunikacyjnych dla dzieci – pasażerów, prowadzący pojazd jest zobowiązane do umieszczenia dziecka w specjalnym foteliku. Przepisy kodeksu drogowego mówią o konieczności umieszczania w fotelikach dzieci do 12 roku życia i osiągnięcia wzrostu 150 cm.

Czemu służy fotelik

Fotelik lub podwyższenie są zalecane a nawet prawnie wymagane ponieważ chronią delikatne ciało dziecko przed bezpośrednimi skutkami kolizji drogowej. W przypadku dzieci starszych pozwalają na prawidłowe zastosowanie pasów bezpieczeństwa.

Polecamy: Zaproś maleństwo do bezpiecznego domu

Na co zwrócić uwagę

Dla jakiego wieku, wagi i wzrostu dostosowany jest fotelik. Przy czym wiek jest tu kryterium najmniej istotnym – najważniejszy jest wzrost dziecka i jego waga. Foteliki dzielą się na pięć grup w zależności od podanych kryteriów:

1. grupa 0 przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6 – 9 miesięcy, których waga nie przekracza 10 kg;

2. grupa 0+ przeznaczona jest dla dzieci, które nie przekraczają wagi 13 kg, foteliki te, podobnie jak te z poprzedniej grupy mogą być umieszczane tyłem do kierunku jazdy;

3. grupa 1 – dla dzieci o wadze 9 – 18 kg, przeciętnie do wieku 4 lat;

4. grupa 2 – dla dzieci o wadze 15 – 25 kg, jest to waga przeciętnego 4 – 6 latka;

5. grupa 3 – dla dzieci ważących od 22 – 36 kg, są to najczęściej dzieci w wieku 6 – 12 lat.

Warto zwrócić uwagę także na możliwość zamontowania fotelika w konkretnym modelu samochodu – po prostu musisz przymierzyć fotelik do auta.
Wybieraj foteliki z certyfikatami.

Zanim udasz się do sklepu zapoznaj się z crashtestami dotyczącymi bezpieczeństwa fotelików.

Pamiętaj, by montując fotelik dla małego dziecka na przednim siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy – wyłączyć poduszkę powietrzną.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/6 lat temu
A ja myslę że przede wszystkim trzeba patrzec na bezpieczeństwo jednak Wprawdzie tez słyszałam że "gwiazdki| mozna po prostu kupić no ale jak te gwiazdki ma, w dodatku jak ma bajery ale celowe ze względu bezpieczeństwa czyli np wzmocnienia boczne, czujniki złego montażu, ochrony głowy itp to raczej trzeba ufac, że dobry Ja kupiłam np dla dzieciaka Jane EXO, wydaje mi się super bezpieczny bo porządnie wykonany, ma specjalny system pochłaniający drgania i siłę uderzenia, bardzo porządne i mocne ochrony boczne i tułowia i główki dziecka, mocne pasy, stabilny montaz w samochodzie na isofixie, nic dodać nic ująć, ja sie w takim foteliku o dziecko znacznie mniej boję
/7 lat temu
Trzeba uważać, trzeba mądrze wybierać, ale nie róbmy też jakiejś hipokryzji z tego. Czy kupujesz super wybajerzony fotelik z dodatkami, czy klasyczny fotelik takie jak są w tym artykule http://www.bazgranie.pl/2011/06/02/klasyczny-fotelik-dla-niemowlat-w-niewielkiej-cenie/ , to w każdym przypadku musi być odpowiednio dobrany do dziecka, do samochodu, a już w czasie użytkowania – dostosowany do zmieniającego się wzrostu dziecka.
/7 lat temu
http://dziecko.wieszjak.pl/
POKAŻ KOMENTARZE (2)