Czas
Wiadomo nie od dzisiaj, że do świąt nie przygotujesz się w tydzień. A nawet jeśli, to wszystko będzie zrobione dosłownie w ostatniej chwili, a Ty będziesz tym faktem podirytowana. Chyba nie chcesz mieć wrażenia, że zapomniałaś o czymś bardzo ważnym lub, że gdybyś miała więcej czasu z pewnością znalazłabyś coś lepszego do położenia bliskim pod choinkę? Dlatego przygotowania zacznij już teraz.
Na spokojnie zrób listę świątecznych zakupów, zacznij sukcesywnie sprzątać, ale pamiętaj, by nie wykluczać z tego dziecka!
Zobacz też : Jak i kiedy robić świąteczne zakupy
Ubieranie choinki
Nie oszukujmy się – choinka to dla Twojego malucha niesamowicie interesująca sprawa. Z pewnością poświęci jej wiele uwagi. Nie ma co się łudzić, że go upilnujesz. Dlatego musisz wiedzieć, żeby :
- choinka była stabilna – nieważne czy wybrałaś duże czy małe drzewko musi być ono odpowiednio zabezpieczone, żeby dziecko jej nie przewróciło. Jeśli masz luźno stojące drzewko (tylko w stojaku) to najlepiej przymocuj ją sznurkami do ściany. Możesz w tym celu wbić w ścianę specjalne haczyki. Pamiętaj, żeby nie stawiać drzewka na podwyższeniu, z którego malec łatwo może je ściągnąć. Najlepsza będzie choinka w dużej i ciężkiej donicy. Pamiętaj, że po świętach zawsze możesz wysadzić ją do lasu!
- ozdoby choinkowe były dopasowane do wieku dziecka – jeśli nie chcesz stracić połowy swoich pięknych, szklanych bombek lepiej zastąp je plastikowymi. Kable od lampek schowaj bardzo dobrze – najlepiej podciągnij je zaraz obok pnia drzewka, tak, by dla malucha były trudno dostępne. Zaopatrz się także w osłonki na kable, które będą leżeć pod drzewkiem. Zrezygnuj z drobnych ozdób choinkowych – np. sztucznego śniegu, małych bombek – dziecko może podczas Twojej nieuwagi zechcieć ich spróbować!
Zobacz też : Zabawki choinkowe do wydruku
Wielkie porządki
Jak co roku chcesz, by podczas świąt wszystko lśniło. Zacznij więc sprzątać już teraz. Pomyśl, co możesz sprzątnąć wcześniej – przecież już na tydzień przed świętami możesz na spokojnie zacząć sprzątać. Podziel więc swoja pracę. Każdego dnia sprzątaj jedno pomieszczenie. Zacznij od wycierania kurzy – zdejmij wszystkie rzeczy z półek, a następnie przetrzyj je i ułóż ponownie. Jeśli chcesz umyć podłogę za kanapą też możesz zrobić to już teraz – podobnie ze zmianą zasłon, myciem dywanów. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatni dzień – będziesz tylko przemęczona i podirytowana.
I najważniejsze – pamiętaj, że dziecko będzie chciało Ci pomóc, więc daj mu szanse. Już dwulatek sięga chętnie po rzeczy, których używają rodzice. Daj więc dziecku jakieś zadanie – zajmie się nim z radością, a nawet jeśli nie zrobi tego dokładnie i będziesz musiała mu pomoc, przynajmniej nie nabałagani w tym czasie!
Używaj prostych poleceń – np. ten zeszyt możesz wyrzucić do kosza, na podłodze leży śmieć, podnieś go proszę i wyrzuć do kosza. Zobaczysz, że maluch będzie zadowolony, bo przecież naśladuje Ciebie!
Zobacz też : Wyczerpujące porządki
Wielkie gotowanie
W kuchni na dziecko czeka wiele zabawy (na którą w ferworze przygotowań brakuje czasu), ale i parę zagrożeń. Pozwól maluchowi pomagać – może przecież wycinak pierniczki z ciasta, wałkować ciasto, lepić pierożki, mieszać sałatkę. Pamiętaj, żeby nie krzyczeć na dziecko, jeśli coś mu upadnie lub rozleje. I najważniejsze – dopasuj zadania do wieku!
Uważaj na małego smakosza – nie pozwól mu próbować wszystkiego, może skończyć się to bólem brzuszka!
Jeśli chcesz, by dziecko Ci nie przeszkadzało koniecznie znajdź mu zajęcie. W tym celu możesz zaproponować mu rożnego rodzaju zabawy, podsunąć pomysły na zajęcie się sobą. Nie zdziw się jednak, gdy dziecko będzie chciało spędzać czas tylko z Tobą.
Zobacz też : Zabawy plastyczne i kuchenne dla dzieci dwuletnich i starszych
Menu dla juniora przy wigilijnym stole
Pamiętaj, że przy wigilijny stole dziecko będzie chciało spróbować wszystkiego tego, co jedzą dorośli. Nie pozwól mu na to! Sprawdź, które potrawy są odpowiednie dla wieku, a które są absolutnie zabronione.
Możesz przygotować specjalnie dla dziecka zamienniki – np. dla rocznego dziecka możesz przygotować rybę po grecku (obraną z ości, z gotowanej ryby – np. mintaja), pierniczki bez proszku do pieczenia.
Nie podawaj :
- śledzi, ogórków i grzybów w occie – ze względu na ostry smak;
- bigosu, kapusty z grzybami – są ciężkostrawne;
- ryb z ośćmi, nawet większe dziecko może się nimi zadławić;
- ciast nasączonych alkoholem.
Zobacz też : Wigilijne krążki dla najmłodszych
Przestrzegaj zasady, że co za dużo, to nie zdrowo! Nie pozwól dziecku się przejeść!
Pamiętaj, że jeśli położysz długi obrus na stole łatwo będzie go dziecku ściągnąć. A razem z nim wszystko, co leży na stole. Maluch pozostawiony sam sobie może chcieć podciągnąć się na zwisającym materiale - dlatego lepiej połóż dopasowany obrus.
Idź na skróty
Jeśli nie masz czasu na gotowanie możesz pójść na skróty. Kup np. gotowe uszka lub mrożone ciasto piernikowe, gotowe ciastka. Zaoszczędzisz sporo cennego czasu. Podziel także obowiązki pomiędzy domowników. Nie rób wszystkiego sama – przecież Twój partner może poodkurzać równie dokładnie, jak i Ty!
Świąteczny ubiór
Ubiór powinien być przede wszystkim wygodny. Nie wciskaj dziecka w sukienki z falbankami, lakierki, białe bluzeczki - przecież łatwo takie ubranko zniszczyć i wybrudzić. Pamiętaj, że dziecko musi czuć się dobrze - swobodnie i wygodnie. Dzięki luźniejszemu i mniej sformalizowanemu stroju unikniesz niezadowolenia dziecka i płaczu! Dotyczy to dzieci w każdym wieku.
Niemowlę i święta
A teraz czas na kilka porad dla rodziców niemowlaka:
- godzina wigilijnej kolacji - postaraj się zaprosić gości po drzewce Twojego malucha. Jeśli dziecko zasypia zwykle o 16 to nie zapraszaj gości na tę godzinę! Maluch będzie niewyspany i bardzo marudny, a jedyną muzyką, jaką usłyszycie przy stole będzie jego płacz.
- znajdź zajęcie - dziecko posadź tak, by wszystko widziało (weź je na kolana), aby nie czuło się wyobcowane. Podejdź z nim do choinki, daj mu do rączki plastikową bombkę. Jeśli malec jest zmęczony i marudny połóż go spać.
- spokój przede wszystkim - niektóre dzieci boją się obcych ludzi. Jeśli zapraszasz rodzinę, którą dziecko widziało do tej pory raz, licz się z tym, że będzie od nich uciekało. Zadbaj o jego spokój i nie pozwalaj, by każdy mógł go nosić na rękach. Pamiętaj też, że dziecko może wykorzystać moment nieuwagi i zrobić sobie krzywdę: ściągnąć obrus, poraczkować do najniższej gałązki choinki i jej skosztować, a także, że ktoś może zrobić mu krzywdę zupełnie niechcący - np. trzymając Twojego szkraba na kolanach i coś gorącego. Pamiętaj, żeby każdy podnosząc niemowlaka podtrzymywał mu główkę!
- zaoszczędź na prezencie - pamiętaj, że taki maluch ucieszy się z prezentu za 100 złotych zupełnie tak samo, jak z tego za 20. Więc czemu nie zaoszczędzić? Każda nowa rzecz sprawi mu radość i go zaciekawi! Pamiętaj, że rodzinę możesz poprosić o praktyczne prezenty dla dziecka.