Jak bawić się z dzieckiem w wannie?

Jak bawić się z dzieckiem w wannie?

Ponieważ woda jest tym środowiskiem, z którym dzieci miały do czynienia przed wielkim dniem narodzin - uwielbiają zabawy w wodzie. Nie zawsze dzieci lubią kąpiel, która sprawia, że szampon szczypie w oczy a rodzice dążą do szybkiego jej zakończenia, ale zabawy w wodzie to marzenie każdego dziecka.
/ 30.09.2010 18:21
Jak bawić się z dzieckiem w wannie?

Wodne eksperymenty

Już w wieku siedmiu miesięcy dziecko żywo będzie reagowało na zachowanie różnych przedmiotów w wodzie: jedne piłki toną, inne - ping - pongowe nie, można je chlapać lub dmuchać na nie a one nie toną, nawet jak tata czy mama położy je na dnie - zaraz wypływają. Możecie sprawdzić jak zachowa się w wodzie nadmuchany balon i balon, który nie jest nadmuchany - może wleje się do niego woda?

Z deszczu w ulewę

Dziecko mające półtora roku z chęcią będzie naśladowało padający deszcz: niech kubeczkiem (np. po jogurcie) wlewa wodę na drobne sitko, na durszlak. W plastikowych kubeczkach zróbcie różne dziurki; w jednym wiele małych, w drugim dwie duże, w trzecim jedną dużą, w jeszcze innym średnie dziurki. Dziecko będzie obserwowało jak szybko woda ucieka z tych kubeczków.

Polecamy: Zwalczaj napady histerii Twojego dziecka

Jak jeszcze urozmaicić kąpiel malucha

Możesz wybrać kredki do malowania po wannie, zabawki nakręcane, które pływają w wodzie, książeczki do kąpieli, ringo wodne. Poza tym możesz kupić kulki barwiące wodę.

Zabawy w wodzie są bardzo cenne z uwagi na rozwój dziecka. Ruchu dziecka w wodzie są płynne i łatwo je wykonać, woda delikatnie opływa ciało dostarczając dziecku wiele przyjemności. Bawiąc się wodą, dziecko doświadcza własnej mocy sprawczej - uderza ręką w wodę, a ona chlupie, dmucha na nią, a ona się marszczy. Dla dziecka są to ważne doświadczenia, które mówią mu: możesz coś zrobić, coś zależy od ciebie.

Czytaj także: Jak nauczyć dzieci podejmowania ryzyka?

Obserwowanie różnych przedmiotów w kontakcie z wodą to również cenne doświadczenia - są przedmioty lekkie, które płyną i przedmioty ciężkie, które toną.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)