Jak rozmawiać z dziećmi o miłości?

Małe dzieci potrzebują tych samych składników pokarmowych co dorośli, ale w mniejszych ilościach
Dziewczynki i chłopcy zaczynają zwracać uwagę na płeć przeciwną i mówić o tym już w wieku pięciu lub sześciu lat. Jednak dopiero kiedy mają dziewięć lub dziesięć lat, zaczynają się nią naprawdę "interesować". Jak rozmawiać z dzieckiem o pierwszym zauroczeniu i miłości?
/ 08.11.2010 09:08
Małe dzieci potrzebują tych samych składników pokarmowych co dorośli, ale w mniejszych ilościach

Kwestia więzi

Twoja dziesięcioletnia córka zwierzyła Ci się, że podoba jej się jeden chłopiec z klasy i chciałaby wiedzieć, jak zwrócić na siebie jego uwagę.

Przypominasz sobie, że kiedy byłaś w jej wieku, szalałaś na punkcie pewnego chłopaka i zrobiłabyś wtedy wszystko, żeby Cię zauważył. Czy możesz o tym powiedzieć swojej córce?

Z pewnością tak. Fakt, że córka z chęcią Ci się zwierza, oznacza, że łączą Was mocne więzi, które pojawiły się już dawno i mogą być stale wzmacniane.

Związek to szacunek i odpowiedzialność

Dzieci już w wieku pięciu, sześciu lat zaczynają zwracać uwagę na płeć przeciwną i o niej mówić, a naprawdę „interesują” się nią, gdy mają dziewięć lub dziesięć lat - ale nie bardzo wiedzą, dlaczego tak się dzieje.

Poważne zaloty zaczynają się, kiedy chłopcy ganiają za dziewczynkami i dokuczają im, a dziewczynki uciekają od nich z piskiem. Dziewczynki stają w gromadce i mówią, kto jest fajny, a kto nie. To jest właśnie odpowiedni moment, żeby porozmawiać z dzieckiem o niektórych aspektach seksualności.

Nie chodzi tu o rozmnażanie ani inne fizyczne aspekty miłości, ale raczej o zasady zachowania, szacunek i odpowiedzialność, które muszą towarzyszyć każdemu związkowi. Porozmawiaj z dzieckiem o powinnościach, jakie ma w stosunku do osoby, która mu się podoba.

Chłopcy i dziewczęta muszą wiedzieć, że z ukochaną osobą należy rozmawiać szczerze, przyjaźnie i prawdziwie. Dobrze jest o tym porozmawiać, zanim jeszcze hormony zawładną ciałem nastolatka i wszystko wymknie się spod kontroli w gimnazjum i szkole średniej.

Omawianie więzi łączących chłopców i dziewczynki

Rozmowa o uczuciach, które dziecko żywi do innej osoby, staje się fundamentem zrozumienia znaczenia tych uczuć. Pójdź nawet dalej i spróbuj zaobserwować, jak Twoje dziecko zachowuje się w stosunku do swojej sympatii.

Na przykład zobacz, komu daje kartkę walentynkową i od kogo ją dostaje. Możesz też zorganizować przyjęcie dla przyjaciół dziecka. Spróbuj zaobserwować, jak się w stosunku do siebie zachowują. Da Ci to doskonały wgląd w ich wzajemne relacje.

Ważne tematy

Oto kilka tematów rozmów, które warto poruszyć na temat relacji damsko-męskich:

  • Życzliwość — musimy myśleć pozytywnie o drugiej osobie.
  • Szacunek — musimy mieć wzgląd na prawa innych ludzi, nie tylko na swoje.
  • Troska — pomyśl, czego chcą i potrzebują inni, zanim pomyślisz o tym, czego Ty chcesz i potrzebujesz.
  • Empatia — zawsze staraj się postawić w sytuacji drugiej osoby.
  • Zrozumienie różnic — dziewczynki i chłopcy różnią się od siebie, a chłopcy różnią się między sobą, tak samo jak dziewczęta. Pamiętaj o pozytywnej stronie istnienia różnic między ludźmi, niezależnie od płci.

Zobacz też: Jak być dobrym słuchaczem, czyli o potędze empatii

Jak zacząć rozmowę?

Oto kilka zdań, które świetnie nadają się do rozpoczęcia rozmowy o budowaniu relacji międzyludzkich:

  • Lubisz Tomka, prawda?
  • Lubisz Marysię?
  • Czy jest ktoś szczególny, komu chciałabyś dać kartkę walentynkową?
  • Z kim się najbardziej przyjaźnisz w klasie?
  • Czy w twojej szkole jest jakiś chłopiec (dziewczynka), którego naprawdę lubisz?

Zobacz też: Dlaczego warto słuchać dzieci?

Fragment pochodzi z książki „Musimy pogadać. Trudne rozmowy z dzieckiem” Richarda Heymana (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA