www.sxc.hu

Jak rozmawiać z chłopczycą?

Twoja ukochana córeczka każe traktować się jak chłopca i zamiast pić herbatę z lalkami, bawi się w wyścigi Formuły 1? Zwykle fascynacja światem chłopięcych zabaw jest czasowa. Jak zachęcić chłopczycę do bardziej dziewczęcych zabaw?
/ 03.11.2010 11:43
www.sxc.hu

Charakterystyka chłopczycy

Niezależnie od tego, czy nazywasz ją chłopczycą, czy twardą dziewczyną, mało w niej dziewczęcej subtelności. Jeżeli Twoja córka zapowiada się na chłopczycę, to już we wczesnym wieku robi wokół siebie wiele hałasu i próbuje zwracać na siebie uwagę. Większość osób uważa, że zachowuje się bardziej jak chłopiec niż jak dziewczynka.

Od momentu kiedy zerwie się z łóżka, w całym domu słychać tupot, ponieważ rzadko chodzi na palcach, a często przeskakuje przez krzesła. Woli też bawić się piłką albo resorakami, a nie lalkami. Jeżeli jednak będziesz nalegać, by pobawiła się lalką, to może zbudować z gałęzi i wstążek katapultę i wystrzelić ją na podwórko.

Powinieneś zaakceptować swoją córkę z otwartymi ramionami i zadbać o to, by akceptowali ją również jej nauczyciele. Daj jej do zrozumienia, że uszczęśliwia Cię taka, jaka jest. Ale uważaj. Jeśli córka ma braci, może dołączać do ich gwałtownych zabaw, a ponieważ nie jest tak duża i silna jak oni, może łatwiej ulec różnym kontuzjom. Może się też zdarzyć, że pokona ich w różnego rodzaju fizycznych zawodach, więc nie bądź zaskoczony objawami niezadowolenia ze strony jej braci.

Zobacz też: Magiczne znaczenie bliskiej relacji z matką

Trochę brudu nie zaszkodzi?

W kwestii wyglądu zewnętrznego chłopczyce mogą być równie podatne na zabrudzenie jak chłopcy albo nawet bardziej, może to też być dla nich świetna zabawa. Często wolą nosić dżinsy i T-shirty niż sukienki i spódnice, co może być korzystne. Kupuj córce takie ubrania, jakie lubi. Są one zazwyczaj łatwiejsze w utrzymaniu niż typowe dziewczęce stroje, a poza tym mogą być tańsze i bardziej wytrzymałe.

Wielu rodziców zgadza się w kwestii ubioru chłopczycy na kompromis. Często stosują zasadę co drugiego dnia, czyli w pewne dni to oni wybierają, co założy ich dziecko, a w inne może nosić swoje ulubione koszule i potargane dżinsy. W okolicy urodzin córki zapytaj ją, co chciałaby dostać w prezencie. Nawet jeśli wybierze kombinezon albo najnowszy zestaw narzędzi, spełnij jej życzenie.

Zobacz też: Moje ciało się zmienia - dojrzewanie dziewczyny 

Od chłopięcych po dziewczęce

Wiele chłopczyc przechodzi przez różne fazy rozwoju, które mogą wyglądać następująco:

  • Stopniowy, ale stały wzrost zainteresowania formami aktywności, ubraniami i zachowaniami kojarzonymi z chłopcami.
  • Okres szczytowy, kiedy córka może nosić fryzurę w chłopięcym stylu, preferować zabawę wyłącznie z chłopcami i nalegać, by nazywać ją jakimś niezbyt dziewczęcym zdrobnieniem jej imienia.
  • Powrót do bardziej umiarkowanych zachowań, co oznacza czasami zachowanie w stylu tradycyjnie dziewczęcym, a innym razem zachowanie chłopięce.

Rozwój nie wszystkich chłopczyc przebiega w zgodzie z tymi fazami. Niektóre z nich pozostają niezmienne od wczesnego dzieciństwa i wyrastają na pewne siebie, niezależnie myślące i dążące do osiągania sukcesów młode kobiety.

W wieku dorosłym ekschłopczyce mogą cieszyć się dużym powodzeniem, ponieważ cechują się zazwyczaj silną wolą, mają duże osiągnięcia i mają opanowane wiele użytecznych umiejętności, od zmiany oleju w samochodzie do instalacji nowego zlewozmywaka, dzięki czemu oszczędzają czas i pieniądze. Przede wszystkim zaś mają one każdą sytuację pod kontrolą. A to wspaniała umiejętność.

Fragment pochodzi z książki  "Córka doskonała. Jak wychować mądrą i szczęśliwą kobietę. Poradnik bez kantów" autorstwa Eriki V. Shearin Karres i Rebeki Rutledge. Wykorzystanie za zgodą wydawcy.